Të gjithë sytë do të jenë te Hollivudi për të parë nëse filmi ‘Everything Everywhere All At Once’ mund ta mbyllë sezonin e tij të jashtëzakonshëm të çmimeve duke fshirë çmimet Oscar. Aventura e çuditshme multidimensionale është e preferuara për të fituar filmin më të mirë pas suksesit në një mori eventesh pararendëse.

Por ajo përballet me konkurrencë nga All Quiet on the Western Front dhe The Banshees of Inisherin, ndër të tjera. Austin Butler, Brendan Fraser, Cate Blanchett dhe Michelle Yeoh janë kryesuesit në kategoritë e aktorit/es më të mirë.

Sezoni i çmimeve 2023 ka qenë një nga më të paparashikuarit e viteve të fundit. Fituesit kanë ndryshuar në ceremonitë e tjera të mëdha, si çmimet SAG, Baftas dhe Golden Globes, dhe ka mungesë konsensusi se kush do të triumfojë në Oscar si rezultat.

Kush do i prezantojë çmimet Oscar?

Ceremonia e 95-të e Çmimeve të Akademisë do të drejtohet nga Jimmy Kimmel në Teatrin Dolby në Los Angeles. Do të jetë hera e tretë që komediani prezanton çmimet e Akademisë. Si pjesë e një thirrjeje mediatike në Teatrin Dolby të mërkurën, Kimmel bëri shaka se si tapeti i kuq ka ndryshuar ngjyrë për herë të parë që nga viti 1960.

Duke iu referuar Will Smith-it që goditi Chris Rock-un në Oscar të vitit të kaluar, Kimmel tha: Njerëzit kanë pyetur nëse do të ketë ndonjë telash këtë vit, a do të ketë ndonjë dhunë këtë vit? Sigurisht që shpresoj që jo. Por nëse ka, mendoj se vendimi për të shkuar me një tapet shampanjë dhe jo me një tapet të kuq tregon se sa të sigurt jemi që nuk do të derdhet gjak.

Vendimi për të ndryshuar ngjyrën e tapetit në fakt është marrë për arsye praktike. tapeti i ri do të thotë që organizatorët mund të kalojnë më mirë nga parakalimi në një ambient elegant të ndarjes së çmimeve.

Shikuesit në SHBA mund të shikojnë Oscars drejtpërdrejt në ABC. Rrjeti po transmeton gjithashtu ceremoninë në uebsajtin dhe aplikacionin e tij. Në Mbretërinë e Bashkuar, Sky do të transmetojë ceremoninë në katër nga kanalet e tij njëkohësisht, Sky Arts, Sky News, Sky Showcase dhe Sky Cinema Oscars. Kjo do të thotë që shikuesit britanikë mund të shikojnë Oscars në Freeview dhe Freesat. Do të jetë gjithashtu i disponueshëm në shërbimin e transmetimi Now.

Ceremonia fillon në orën 17:00 PT / 20:00 ET të dielën. Në MB, ajo fillon në mesnatë pasi e diela bëhet e hënë. Çmimet janë planifikuar të shpërndahen për tre orë.

Kush po prezanton në Oscars?

Tradicionalisht, katër fituesit e aktrimit nga çmimet Oscar të vitit të kaluar kthehen për t’ua dorëzuar çmimet pasardhësve të tyre. Këtë vit, tre nga fituesit e 2022-ës po kthehen, Jessica Chastain, Ariana DeBose dhe Troy Kotsur, por i katërti, Will Smith, mungon pasi ai është ndaluar për pjesëmarrje në Oscar për 10 vjet. Yje të tjerë që prezantojnë kategori këtë vit përfshijnë Harrison Ford, Nicole Kidman, Samuel L Jackson, Dwayne Johnson, Zoe Saldaña, Sigourney Weaver, John Travolta, Emily Blunt, Glenn Close, Jennifer Connelly dhe Florence Pugh.

Interesante është se Halle Berry ka qenë gjithashtu e ftuar për të prezantuar. Ajo mbetet e vetmja grua me ngjyrë që fitoi aktoren më të mirë kryesore në Oscar, por ne mund të shohim të dytën këtë vit me Yeoh. Prezantues të tjerë të kategorive përfshijnë Paul Dano, Andrew Garfield, Cara Delevingne, Kate Hudson, Michael B Jordan, Jonathan Majors, Mindy Kaling, Eva Longoria, Julia Louis-Dreyfus, Andie MacDowell dhe Riz Ahmed. Atyre do t’u bashkohen Antonio Banderas, Elizabeth Banks, Hugh Grant, Salma Hayek Pinault, Melissa McCarthy, Halle Bailey, Janelle Monáe, Questlove, Elizabeth Olsen dhe Pedro Pascal.

Kush janë favoritët për të fituar?

Në mënyrë emocionuese, fituesit e këtij viti janë më të vështirat për tu parashikuar, për shkak të ndryshimeve në ceremonitë e shumta pararendëse. I vetmi fitues i kategorisë së aktrimit për të cilën ekspertët kanë besim është ylli i “Everything Everywhere All At Once”, Ke Huy Quan.

Brendan Fraser (The Whale) dhe Austin Butler (Elvis) kanë fituar të dy një mori çmimesh për aktorin më të mirë në evente të tjera të mëdha dhe secili prej tyre mund të marrë Oscar. Ka një tjetër nxehtësi në kategorinë e aktores, me Michelle Yeoh (Everything Everywhere All At Once) duke shijuar një vrull të vonë, duke sfiduar kryesuesin e hershëm Cate Blanchett (Tár).

Aktorja më e mirë në rol dytësor është padyshim sfida më hapur nga kategoritë e aktrimit, me një garë tre-palëshe midis Angela Bassett (Wakanda Forever), Kerry Condon (The Banshees of Inisherin) dhe Jamie Lee Curtis (Everything Everywhere All At Once).