Për herë të dytë që nga fillimi i luftës në Ukrainë, ceremonia e çmimeve Oscar ka refuzuar ofertën e Presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për të bërë një paraqitje virtuale në televizion. Zelensky është i njohur për paraqitjet e shpeshta virtuale në disa nga shfaqjet dhe festivalet më prestigjioze në të gjithë Evropën dhe SHBA, duke përfshirë Bursën e Nju Jorkut.

Ai u shfaq në të dy festivalet e filmit në Kanë dhe Venecia, si dhe në çmimet Grammy. Udhëheqësi ukrainas u shfaq në çmimet Golden Globes në janar dhe u prezantua nga aktori amerikan Sean Penn. Zelensky u zotua se Ukraina do të fitojë luftën kundër Rusisë, ndërsa përshëndeti “njerëzit e lirë të botës së lire, ata që u bashkuan rreth mbështetjes së popullit të lirë ukrainas”.

Dhe vetëm një muaj më parë, ai bëri një paraqitje virtuale në Festivalin prestigjioz të Filmit në Berlin në Gjermani. Megjithatë, organizatorët e çmimeve Oscar kanë refuzuar, për të dytin vit radhazi këtë herë, t’i ofrojnë liderit ukrainas pak kohë për t’u shfaqur në televizion. Sipas ‘Variety’, agjenti i energjisë WME, Mike Simpson, bëri kërkesën për të përfshirë Zelensky në transmetim, por kjo kërkesë u refuzua.

Prej 60 vitesh, ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscar ka pasur një tipar mjaft dallues, tapetin e saj të kuq. Por, ndërsa përgatitjet kanë filluar për ngjarjen më të madhe të filmit në botë, duket se surprizat nuk do të kenë të reshtur në këtë edicion.

Jimmy Kimmel, mikpritësi i këtij viti, bëri një batutë gjatë zbulimit të detajit interesant. Sipas tij ndryshimi i ngjyrës së tapetit në më shumë se gjashtë dekada ishte nxitur nga Will Smith që goditi me shuplakë komedianin Chris Rock, në skenë gjatë ceremonisë së vitit të kaluar.