Javën e kaluar, edicioni i 80-të i Festivalit të Filmit të Venecias u hap në mes të grevës së aktorëve që ka bllokuar Hollywood-in, duke e bërë tapetin e kuq zakonisht të shndritshëm një aferë më të heshtur. Venecia është një nga ngjarjet më të mëdha të festivalit të filmit.

Shpesh shihet si platforma e nisjes për çmimet Oscar, është gjithashtu një platformë për disa nga momentet më të paharrueshme të modës – mendoni hyrjen ikonike të Lady Gaga në 2018 për të promovuar “A Star is Born” me një fustan voluminoz me pupla rozë nga Valentino Haute Couture dhe pamjen bombë të Zendaya në vitin 2021 e veshur me Balmain nudo, që përqafon trupin.

Grevat i ndalojnë aktorët të promovojnë filmat e tyre dhe Venecia është festivali i parë i madh që ka reduktuar si në premierat e filmave ashtu edhe në të pranishmit e famshëm – filmi i Zendaya “Challengers”, për shembull, ishte planifikuar të hapte festivalin, por u tërhoq në minutën e fundit, duke favorizuar një hapje në pranverë. Ndikimi i këtyre tapeteve të kuq të reduktuar shtrihet shumë përtej biznesit të filmit. Festivalet e filmit janë vendi ku filmat kombinohen me të famshëm dhe marka luksoze për të krijuar mundësi të mëdha marketingu.

Efektet e grevave i bëjnë jehonë pandemisë

Ekipet e flokëve dhe grimit të të famshmëve po ndiejnë tension edhe me rezervimet për paraqitjet në tapetin e kuq dhe festivalet e filmit, zakonisht një pjesë thelbësore e rrjedhës së tyre të të ardhurave, të anuluara. Ndërkohë që artistët e flokëve dhe grimit janë në mbështetje të grevës, një përqindje e konsiderueshme nuk mund të përballojnë të kenë boshllëqe të mëdha në kalendarin e tyre ose të gjejnë veten pa punë. Disa madje e krahasojnë situatën me ditët e mbylljeve të Covid.

Artistja veterane e grimit të Hoolywood-it, Rachel Goodwin punon rregullisht me aktorë në festivalin e filmit dhe në qarkun e tapetit të kuq, dhe ishte planifikuar të shoqëronte aktoren Emma Stone në Venecia për të promovuar filmin “Poor Things”. Që kur u shpall greva, të famshmit nuk kanë nevojë për shërbimet e saj. /TAR/