Presidenti turk Rexhep Tayip Erdogan, ka reaguar pas një shpërthimi të fuqishëm të ndodhur ditën e sotme në rrugën Istiklal të Stambollit.

Mediat e huaja e raportuar si një sulm me bombë, ndërsa deri më tani janë shënuar gjashtë të vdekur.

Presidenti turk ka theksuar se shpërthimi është një sulm ‘i pabesë’ dhe se autorët e kësaj ngjarjeje të rëndë do të ndëshkohen.

Ndërkohë autoritetet turke nuk kanë përjashtuar mundësinë e një sulmi terrorist, ndërsa video të shpërndara në rrjetet sociale tregojnë momentin e shpërthimit.