Kjo nuk është hera e parë që Presidenti i SHBA-ve Joe Biden bëhet pjesë e rrjetit për gafat që thotë, teksa në një situatë të tillë lind natyrshëm pyetja nëse gjendja e tij psikologjike është stabël.

Bëhet me dije nga mediat e huaja se gjatë një eventi në Shtëpinë e Bardhë ai kërkoi mes të pranishmëve ish-kongresmenen republikane Jackie Walorski, e cila humbi jetën në një aksident në fillim të gushtit. 

Lajmi konfirmohet nga media prestigjoze Reuters.

“Jackie, a je këtu? Ku është Jackie? pyeti presidenti 79-vjeçar, në një fjalim për luftën kundër mbipeshës dhe pasigurisë ushqimore.

Duke parë audiencën, ai shtoi “ajo do të ishte këtu.”

“Dua të falënderoj të gjithë ata që janë këtu,” tha Joe Biden, duke përmendur dy ligjvënës që ishin përfshirë veçanërisht në këto çështje, përpara se të kërkonte gruan e ndjerë në audiencë.

Kongresmenja amerikane Jackie Walorski vdiq në moshën 58-vjeçare në një aksident automobilistik në Indiana më 3 gusht. Në atë kohë, Shtëpia e Bardhë lëshoi ​​një deklaratë në të cilën Presidenti Biden tha se ishte “i tronditur dhe i pikëlluar” nga vdekja e parakohshme e ligjvënëses.

Një zyrtare Partisë Republikane dhe anëtare e Dhomës së Përfaqësuesve që nga viti 2013, Jackie Walorski ishte angazhuar veçanërisht në luftën kundër kequshqyerjes.

Në fakt, ajo ishte ndër ligjvënësit që e kishin përgatitur prej kohësh ngjarjen në të cilën Presidenti Biden foli të mërkurën.