Apple mund të jetë vetëm një ditë larg zbulimit të produktit të ri ‘hardware’ më ambicioz në vite. Në Konferencën e zhvilluar në mbarë botën, e cila fillon të hënën në kampusin e saj në Cupertino, Kaliforni, Apple pritet gjerësisht të prezantojë një kufje të “mixed reality” që ofron realitetin virtual dhe realitetin e shtuar, një teknologji që mbivendos imazhet virtuale drejtpërdrejt.  Nxjerrja në treg e shumëpritur e një kufje AR/VR do të ishte projekti më i madh i produktit të ri ‘hardware të Apple që nga debutimi i Apple Watch në 2015. Mund të sinjalizojë një epokë të re për kompaninë dhe potencialisht të revolucionarizojë mënyrën se si miliona njerëz ndërveprojnë me kompjuterët dhe botën përreth tyre.

Por kufjet janë vetëm një nga shumë njoftimet që priten në ngjarjen e madhe të Apple do të tregojë gjithashtu një listë të gjatë të përditësimeve të software-it që do të formësojë mënyrën se si njerëzit përdorin pajisjet e saj më të njohura, duke përfshirë iPhone dhe Apple Watch. Apple gjithashtu mund të tregojë se si planifikon të inkorporojë AI në më shumë produkte dhe shërbime të saj. Ngjarja do të transmetohet drejtpërdrejt në faqen e internetit të Apple dhe YouTube. Ja një vështrim më i afërt se çfarë mund të presim:

Një kufje e “mixed reality”

Për vite me radhë, CEO i Apple Tim Cook ka shprehur interes për realitetin e shtuar. Tani Apple më në fund duket gati për të treguar atë për të cilën po punon. Sipas Bloomberg, kufjet e reja, të cilat mund të quhen Reality One ose Reality Pro, do të kenë një ndërfaqe të ngjashme me iOS, do të shfaqin video dhe do të përfshijnë kamera dhe sensorë për t’i lejuar përdoruesit ta kontrollojnë atë nëpërmjet duarve, lëvizjeve të syve dhe me Siri. Pajisja thuhet gjithashtu se ka një ekran me fytyrë nga jashtë që do të tregojë lëvizjet e syve dhe shprehjet e fytyrës, duke i lejuar shikuesit të ndërveprojnë me personin që mban kufjet pa u ndjerë sikur po flasin me një robot. Kufjet e reja të Apple pritet të sjellin aplikacione për lojëra, palestër dhe meditim dhe të ofrojnë akses në aplikacionet iOS si Messages, FaceTime dhe Safari. Me opsionin FaceTime, për shembull, kufjet do të “përshkruajnë fytyrën dhe trupin e plotë të një përdoruesi në realitet virtual”, për të krijuar ndjenjën se të dy janë “në të njëjtën dhomë”.

Kompania thuhet se po konsideron një çmim prej 3,000 dollarësh për pajisjen, shumë më tepër se shumica e produkteve të saj dhe teston blerësit e mundshëm në një kohë të pasigurisë së vazhdueshme në ekonominë globale. Kompanitë e tjera të teknologjisë kanë luftuar për të gjetur tërheqje të zakonshme për kufjet. Dhe në vitet që Apple është përfolur se po punon për produktin, komuniteti i teknologjisë e ka zhvendosur fokusin e tij nga VR në një teknologji tjetër të zhurmshme: inteligjencën artificiale.

Por nëse ndonjë kompani mund të provojë se skeptikët e kanë gabim, është Apple. Hyrja e kompanisë në treg e kombinuar me bazën e saj të gjerë të klientëve ka potencialin për t’i dhënë frymë botës së kufjeve.

MacBook të rinj

Apple pritet të nxjerrë një MacBook Air të ri 15 inç që paketon procesorin M2 të kompanisë. Madhësia aktuale e MacBook Air është 13 inç. Më parë, përdoruesit që dëshironin një laptop Apple me madhësi më të madhe do të duhej të blinin një MacBook Pro të nivelit më të lartë.

Funksione të reja për iPhone, iPad dhe Apple Watch

Duke marrë parasysh se WWDC është tradicionalisht një ngjarje software, drejtuesit e Apple ka të ngjarë të kalojnë pjesën më të madhe të kohës duke theksuar ndryshimet dhe përmirësimet që vijnë në sistemet e saj operative të gjeneratës së ardhshme, iOS 17 dhe iPadOS 17. Ndërsa përditësimet e vitit të kaluar përfshinin një rishikim të madh të dizajnit të ekranit të kyçjes dhe iMessage, këtë vit priten vetëm ndryshime të vogla. Me iOS 17, Apple pritet të dyfishojë përpjekjet e saj rreth gjurmimit të shëndetit duke shtuar aftësinë për të monitoruar çdo gjë, nga disponimi i një përdoruesi deri tek mbajtja e skedave se si vizioni i tyre mund të ndryshojë me kalimin e kohës. Sipas Wall Street Journal, Apple do të lançojë gjithashtu një aplikacion ditar jo vetëm si një mënyrë për përdoruesit që të regjistrojnë mendimet e tyre, por edhe nivelet e aktivitetit, të cilat më pas mund të analizohen për të zbuluar se sa kohë shpenzon dikush në shtëpi ose jashtë shtëpisë.