Një djalë 3 vjeç dyshohet se është vrarë me thikë nga babai i tij. Trupi i Alexis Vikatos, 3 vjeç, u zbulua në një apartament në Riverwood, në jugperëndim të Sidneit.

Babai i tij, Nathan Vikatos, 45 vjeç, kishte lëndime të rënda me thikë, të cilat policia beson se ishin vetë shkaktuar dhe u dërgua në spitalin St George, ku iu nënshtrua një operacioni urgjent. Ai është akuzuar për vrasjen e dyshuar të djalit të tij dhe refuzoi lirimin me kusht.

Familjarët kanë shprehur tronditjen dhe tmerrin e tyre për vdekjen tragjike të Alexis. Nëna e Alexis, Jessica Marett, vdiq në fillim të vitit 2021 pak pas lindjes. Babai më pas u zhvendos në Bregun Qendror dhe dyshohet se i ndërpreu kontaktet me familjen e gruas.

Elizabeth Risbridge, e cila kujdesej për fëmijën, tha se po përjetonte një dhimbje të madhe.

“Ai më quajti mama, fliste bukur dhe kishte vetëbesim”, tha ajo.

Zonja Risbridger tha se i pëlqente të kujdesej për djalin e ri dhe tregoi se kishte kaluar orë të tëra në plazh me të dhe qenin e saj.

Të afërmit e zonjës Marett po bëjnë thirrje që trupi i Alexis të varroset pranë nënës së tij pasi mësuan për vdekjen e tij tragjike.