Bosi i mafias Mateo Mesina Denaro akuzohet se është përgjegjës vetëm ose bashkërisht për shumë vrasje në vitet 1990.

Ndoshta krimi më i rëndë ishte vrasja e një djali 12-vjeçar. Në vitin 1993, ai ndihmoi në organizimin e rrëmbimit të një djali 12-vjeçar, Giuseppe Di Mateo, në një përpjekje për të bindur babanë e tij, Santino Di Mateo, që të mos dëshmonte kundër tij.

Domethënë, për hakmarrje ndaj babait të tij (i cili supozohet se kishte disa prova kundër tij), Denaro e rrëmbeu djalin, e torturoi, e mbajti rob për dy vjet dhe në fund e vrau brutalisht.

Si e rrëmbyen dhe e torturuan?

Djali u rrëmbye më 14 nëntor kur u afrua nga një grup mafiozësh, të veshur si oficerë policie. Giuseppe-s iu tha se do ta çonin te babai i tij, i cili atëherë ishte në një vend të mbrojtur. Plani ishte të arrinte të atin nëpërmjet tij. Giuseppe u torturua për më shumë se dy vjet dhe Santinit iu dërguan foto të torturave të djalit të tij.

Hiqni qafe qenushin,”-u tha pasi Giuseppe foli. 

Ai bërtiste dhe thërriste të atin. Pastaj e lidhëm si kafshë dhe e lamë. Ai qau dhe pastaj u kthyem, sepse kishte mbetur pak njerëzi në ne. Fëmija ishte i tmerruar. Ai na tha se duhej të shkonte në banjë, por kjo nuk ishte e vërtetë. Ai ishte vetëm i frikësuar. I thamë se do ta shohim nesër, por nuk e pamë më,” – tha një nga të penduarit, i cili kërkoi falje në gjykatë për krimin e tmerrshëm.

Më pas ata e mbytën djalin dhe e tretën trupin e tij në acid në mënyrë që të shkatërronin provat dhe të pengonin familjen të organizonte një funeral.

“Ishte një krim që tmerroi Italinë dhe gati 30 vjet më vonë, thotë se pas arrestimit në Palermo, ndjen diçka mes gëzimit dhe dhimbjes. Kam lexuar diku se Denaro është i sëmurë rëndë. Dhe pikërisht për këtë shpresoj që ai të jetojë dhe të vuajë sa më gjatë. Të vuaj siç vuajti im vëlla. Një fëmijë i pafajshëm. Familja ime, pasi mori lajmin e arrestimit, ndjeu diçka mes gëzimit dhe dhimbjes. Fatkeqësisht, ajo që ndodhi të hënën hapi plagët tona të vjetra. Sido që të jetë, i falënderojmë të gjithë ata që morën pjesë në kapjen e tij dhe tani duam të dimë të vërtetën. Ne duam të zbulojmë se si është e mundur që kemi pritur arrestimin e tij për 30 vjet,”– tha vëllai i Giuseppe-s, Nicola.

Kush është shefi i Coza Nostrës?

Denaro u shtrua në klinikën private Madalena në Palermo, ku sipas burimeve nga klinika, prej të paktën një viti po trajtohej për një tumor, shkruan e përditshmja italiane “Corriere della Sera”. Arrestimi u krye nga karabinierët dhe sipas dëshmisë së drejtorit të klinikës, Denaro ka tentuar të arratiset, por karabinierët e kanë kapur në kohë. I njohur si “djallëzor”, Messina Denaro arriti të shmangte arrestimin për plot tre dekada.

Fëmijërinë dhe adoleshencën e kaloi në shtëpinë e gjyshes dhe më pas jetoi me nënën e tij vazhdimisht në një atmosferë kontrollesh, kontrollesh dhe bastisjesh policore. Gjithçka dihet për vajzën e tij: emri i saj, nëna e saj, zgjedhjet që e çuan atë të ndante jetën e saj nga hija e rëndë e një babai që mund të mos e kishte parë kurrë.

Megjithatë, pak dihet për djalin. Dihet se quhet Francesco, ka lindur në vitin 2004 ose 2005 në provincën e Trapanit dhe se ka imazhin e një playboy të pamëshirshëm që mban syze Ray Ban dhe këmisha disenjatore.

Pas arrestimit të Denaros, janë ende katër të arratisur që janë në kërkim: Cinquegranela Renato, Bonavota Pasquale, Kubedu Atilio dhe Motisi Giovani.