Janë bërë publike pamjet e ndalimit të Tire Nichols nga pesë ish-oficerë policie në Memphis.

Ata shihen duke e shkelmuar dhe goditur me grusht shoferin i cili kërkon nënën e tij. Avokatët e familjes së Nichols e krahasuan sulmin me rrahjen e vitit 1991 nga policia të shoferit të Los Anxhelosit, Rodney King.

Policia fillimisht tha se Nichols ishte ndaluar me dyshimin për drejtim të pakujdesshëm, gjë që nuk është vërtetuar. Ai vdiq në spital tre ditë më vonë, më 10 janar. Nichols ishte me ngjyrë, siç janë të pesë oficerët e akuzuar në këtë rast.

Departamenti i Policisë së Memphisit publikoi katër video grafike të ndalimit të trafikut dhe pasojave të dhunshme të tij të premten, duke arritur në total më shumë se një orë filmime.

Klipi i parë tregon oficerët duke nxjerrë Nichols nga automjeti i tij dhe duke i bërtitur atij që të zbresë në tokë.

“Unë nuk bëra asgjë!” ai thote. Oficerët kërkojnë që ai të shtrihet në tokë.

Një oficer bërtet, ndërsa një tjetër dëgjohet duke thënë: “Bjeri atij!”

Një oficer bërtet: “Vëri duart pas shpine para se të thyej [shpërthyesin]”.

“Ju djema po bëni vërtet shumë tani,” u thotë Nichols oficerëve. “Unë thjesht po përpiqem të shkoj në shtëpi.”

Brenda pak sekondash, një nga oficerët qëllon Nichols, i cili kërcen dhe arrin të ikë.

Një video tjeter nga një kamerë CCTV e montuar në një shtyllë shërbimi, tregon oficerët duke rrahur Nichols pasi e kapën atë në një zonë banimi. Ata e tërheqin atë në tokë dhe e mbështesin duke u ulur kundër një makine.