Vajza 2-vjeçare që rrezikoi të mbytej dje në pishinën e një vile në kodrat e Bolonjës, në via dei Sabbioni, është jashtë rrezikut për jetën, ndërsa ndodhej me babysitterin që u ndje e sëmurë dhe mbërriti në kushte të dëshpëruara në spitalin Maggiore.

Pavarësisht ndihmës që iu dha, ajo vdiq në mbrëmje. Emri i gruas ishte Chona Cura, ishte 50 vjeçe dhe ishte me kombësi filipinase.

Ende nuk është zbardhurdinamika e fakteve duke qenë se episodi nuk kishte dëshmitarë, duket se dado u sëmur teksa luante me fëmijën.

Megjithatë, nuk përjashtohet ideja që fëmija të ketë rënë në pishinë, gruaja është përpjekur ta shpëtojë dhe mes lodhjes dhe frikës është ndjerë keq. Për ngjarjen dje është njoftuar avokati kujdestar.