Një ngjarje e rëndë është regjistruar së fundmi në Meksikë.

Bëhet me dije nga mediat e huaja se trupat e gjymtuar dhe të copëtuar të 12 personave u gjetën të hedhura në shtatë vende të ndryshme në të gjithë qytetin meksikan të Monterrey sot në një valë dhune që ka shqetësuar banorët e kryeqytetit industrial të vendit.

Autoritetet konfirmuan se ngjarjet e së martës duket se janë një sulm i koordinuar dhe mund të jenë shkaktuar nga një mosmarrëveshje e brendshme brenda një organizate kriminale me bazë në shtetin e Tamaulipas.

Ata konfirmuan se ishin gjetur edhe pesë çanta me pjesë të trupave, disa prej të cilave u zbuluan në kuti më të ftohta. Mbi trupat e copëtuar ishin gjetur edhe disa letra me mesazhe të ndryshme, raporton agjencia e lajmeve AlJazeera.

Gerardo Palacios, zyrtari kryesor i sigurisë për shtetin Nuevo Leon, tha se vrasjet dukej se kishin lidhje me një mosmarrëveshje të brendshme brenda një karteli droge me bazë në Tamaulipas fqinje. 

“Ajo që ne shohim këtu është një spastrim i brendshëm brenda një grupi të krimit të organizuar me bazë në Tamaulipas, për shkak të disa akteve të pabesisë brenda grupit”, tha Palacios.

Kartelet e drogës në Meksikë shpesh lënë trupa të copëtuar në rrugë, zakonisht me pankarta që kërcënojnë zyrtarët ose bandat rivale.

Ngjarja e rëndë kujton periudhën e përgjakshme në vitet 2010, ku konfliktet mes karteleve dominuan qytetin dhe trupat u gjetën të shtrirë në rrugë ose të varur nga urat.