Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Emiratet e Bashkuara Arabe "shpëtojnë" Turqinë, i japin Erdoganit 10 miliardë dollarë

Emiratet e Bashkuara Arabe "shpëtojnë" Turqinë,  i

Turqia mori një “injeksion” stimulues prej 10 miliardë dollarësh, në një kohë kur ekonomia është në rënie dhe qeveria e tij po përballet me një valë të paprecedentë pakënaqësie sociale për shkak të saj.

Kjo "varkë" shpëtimi nuk vjen nga Katari, por nga Emiratet e Bashkuara Arabe! Të dy vendet nënshkruan nëntë memorandume mirëkuptimi dhe bashkëpunimi midis fondeve shtetërore të investimeve dhe bankave të tyre, ku ministri i Industrisë së Abu Dhabit deklaroi se jemi “në një epokë të re” në marrëdhëniet mes dy vendeve.

Ato nënshkruan marrëveshje për bashkëpunim në fusha të shumta, përfshirë tregtinë, energjinë dhe mjedisin, si dhe marrëveshje që mbulojnë investimet direkte në Turqi.

Erdogan priti në Ankara Princin e Kurorës së Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan. Kjo është një lëvizje jashtëzakonisht e rëndësishme dhe e papritur që ndryshon ekuilibrin në tabelën gjeopolitike të shahut, pasi Emiratet deri më tani përballeshin me Erdoganin.

Në veçanti, Ankaraja dhe Emiratet kanë qenë në konflikt të hapur me ura të ndryshme për të gjitha çështjet kyçe prej vitesh. Marrëdhënia e tyre mori kthesën e Luftës së Ftohtë pas shpërthimit të Pranverës Arabe dhe mbështetjes turke për Vëllazërinë Myslimane. Abu Dhabi nuk e fshehu pakënaqësinë e tij, duke iu përgjigjur me raporte përçmuese për periudhën e Perandorisë Osmane. Vizita “dhuratë” e Princit të Emirateve shënon fundin e kësaj epoke dhe agimin e një të reje.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 
Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore