Katër fëmijë të vegjël janë gjetur të gjallë pas më shumë se një muaji duke u endur në Amazonë, ku mbijetuan si “fëmijë të xhunglës”, sipas presidentit të Kolumbisë, Gustavo Petro. Pasi njoftoi në Twitter se ata ishin gjetur 40 ditë pasi u zhdukën pas një aksidenti avioni që vrau nënën e tyre, Petro u tha gazetarëve të premten:

Mësimi i tyre nga familjet indigjene dhe mësimi i tyre për të jetuar në xhungël i ka shpëtuar.

Petro tha se fëmijët ishin të gjithë bashkë kur u gjetën, duke shtuar se ata kishin treguar një shembull të “mbijetesës totale që do të mbahet mend në histori”.

Ata janë fëmijë të xhunglës dhe tani janë fëmijë të Kolumbisë.

Duke treguar zbulimin e tyre më herët gjatë ditës, presidenti kolumbian kishte postuar në Twitter një imazh që duket se tregon ekipet e kërkimit duke trajtuar fëmijët në një pastrim pylli, së bashku me fjalët: “Një gëzim për të gjithë vendin!” Gjyshja e tyre, María Fátima Valencia, tha se “do t’i përqafonte të gjithë” dhe “i falenderonte të gjithë” sapo të ribashkoheshin në qytetin e tyre të lindjes, Villavicencio, ku jetojnë. Ajo u shpreh:

Unë do t’i inkurajoj ata, do t’i shtyj përpara, kam nevojë për ta këtu.

Fëmijët, të cilët duken të dobësuar në foto, u vlerësuan nga mjekët përpara se të largoheshin nga Forcat Ajrore Kolumbiane me një ambulancë ajrore në Komandën Ajrore të Transportit Ushtarak në Bogota, kryeqytet, të shtunën herët në mëngjes. Katër mjekë, duke përfshirë një pediatër dhe një neonatolog, ofruan trajtim në bordin e avionit, sipas forcave ajrore. Ministri i Mbrojtjes Ivan Velasquez më herët të premten mbrëma, ndërsa vlerësoi ushtrinë kolumbiane dhe komunitetet indigjene për ndihmën për gjetjen e tyre, u shpreh:

Shpresojmë që nesër ata të trajtohen në spitalin ushtarak.

Petro tha se fëmijët ishin të dobët, kishin nevojë për ushqim dhe do të vlerësohej gjendja e tyre mendore. Ai shtoi:

Lërini mjekët të bëjnë vlerësimin e tyre dhe ne do ta dimë.

Lesly Jacobombaire Mucutuy, 13 vjeç, Soleiny Jacobombaire Mucutuy, 9, Tien Ranoque Mucutuy, 4, dhe foshnja Cristin Ranoque Mucutuy u bllokuan në xhungël më 1 maj, të mbijetuarit e vetëm të një aksidenti vdekjeprurës avioni. Nëna e tyre, Magdalena Mucutuy Valencia, u vra në përplasje së bashku me dy pasagjerë të tjerë të rritur: piloti Hernando Murcia Morales dhe udhëheqësi indigjen i Yarupari Herman Mendoza Hernández. Zhdukja e mëvonshme e fëmijëve në pyllin e thellë nxiti një operacion masiv kërkimi të udhëhequr nga ushtria që përfshinte mbi njëqind trupa të forcave speciale kolumbiane dhe mbi 70 skautë indigjenë që krehnin zonën.

Për javë të tëra, kërkimi rezultoi vetëm me të dhëna të pakta, duke përfshirë gjurmët e këmbëve, një pelenë të ndotur dhe një shishe. Anëtarët e familjes thanë se fëmija më i madh kishte një përvojë në pyll, por shpresat u shuan me kalimin e javëve. Në një moment gjatë sprovës së tyre, atyre u duhej të mbroheshin nga një qen, tha Petro. Ai e quajti mbijetesën e fëmijëve një “dhuratë për jetën” dhe një tregues se ata “kujdeseshin nga xhungla”.

Presidenti kolumbian tha se kishte folur me gjyshin e fëmijëve, i cili tha se mbijetesa e tyre ishte në duart e xhunglës, e cila në fund zgjodhi t’i kthente. Gjyshi, Fidencio Valencia, tha se ai dhe gruaja e tij kishin duruar shumë netë pa gjumë duke u shqetësuar për fëmijët.

Për ne kjo situatë ishte si të ishim në errësirë, ne ecnim për hir të ecjes. Të jetosh për hir të jetesës sepse shpresa për t’i gjetur ata na mbajti gjallë. Kur gjetëm fëmijët u gëzuam, nuk dimë çfarë të bëjmë, por i jemi mirënjohës Zotit.

Gjyshi tjetër i fëmijëve, Narcizo Mucutuy, tha se dëshiron që nipërit e tij të kthehen në shtëpi së shpejti.

I lutem presidentit të Kolumbisë që të sjellë nipërit tanë në Villavicencio, këtu ku janë gjyshërit, ku janë xhaxhallarët dhe hallat e tyre dhe pastaj t’i çojë në Bogota.

Udhëheqësi indigjen Lucho Acosta, koordinatori i skautëve indigjenë, vlerësoi “përpjekjet shtesë” të ekipeve të kërkim-shpëtimit dhe autoriteteve lokale për të gjetur fëmijët, në një deklaratë të premten.

Të gjithë shtuan pak përpjekje që ky Operacioni ‘Shpresa’ të mund të ishte i suksesshëm dhe ne mund të shpresojmë që fëmijët të dalin të gjallë dhe më të fortë se më parë. Ne kemi shpresuar së bashku me forcën e të parëve tanë dhe forca jonë ka triumfuar.

Ministria e Mbrojtjes Kolumbiane u shpreh në Twitter:

Ne kurrë nuk ndaluam së kërkuari për ta derisa erdhi mrekullia.

Gjatë një konference për shtyp të premten në mbrëmje, Petro tha se shpresonte të fliste me fëmijët të shtunën.

Më e rëndësishmja tani është ajo që thonë mjekët, ata kanë 40 ditë të humbur, gjendja e tyre shëndetësore duhet të jetë e stresuar. Ne duhet të kontrollojmë edhe gjendjen e tyre mendore.

Petro, i cili më parë u detyrua të tërhiqej pasi gabimisht postoi në Twitter se ata ishin gjetur muajin e kaluar, e përshkroi sagën 40-ditore të fëmijëve si “një testament të jashtëzakonshëm të mbijetesës”.