Të paktën 70 persona kanë vdekur brenda një jave për shkak të një valë të ftohtë që po godet Afganistanin, një vend që tashmë po përballet me një krizë humanitare.

Në Kabul dhe provincat e vendit të varfër të Azisë Juglindore, temperaturat ranë nën zero pas 10 janarit. Në provincën qendrore Gore u raportua  temperatura më e ulët: -33°C gjatë fundjavës së 14 dhe 15 janarit.

Në provincën Baghdadis, termometrat shënuan-28 gradë Celsius. Në zonat në pjesët qendrore dhe veriore të vendit, reshjet e dendura të borës bllokuan rrugët. Vala e të ftohtit shton vështirësitë e mëdha që vendi, tashmë përballë një prej krizave më serioze humanitare në planet, duhet të kapërcejë.

Më shumë se gjysma e 38 milionë banorëve të Afganistanit po përballen me pasiguri akute ushqimore. Tre milionë fëmijë janë në rrezik të kequshqyerjes.

Ekonomia afgane, tashmë në gjendje të rëndë nga dekada lufte, u zhyt në një krizë edhe më të thellë pasi miliarda ndihma ndërkombëtare u shkurtuan pasi talebanët morën pushtetin në gusht 2021.

Shpërndarja e ndihmave humanitare nga OJQ-të është vënë gjithashtu në pikëpyetje pas vendimit të talebanëve më 24 dhjetor për të ndaluar gratë të punojnë.

Organizatat e mëdha joqeveritare kanë pezulluar aktivitetin e tyre në shenjë proteste ndaj këtij vendimi, i cili vlen për të gjitha fushat përveç njërës, asaj të shëndetësisë.

Disa kanë rinisur aktivitetin e tyre në këtë fushë në ditët e fundit në disa krahina, pasi kanë siguruar garanci nga autoritetet se punëtorët e tyre do të mund të punojnë të sigurt dhe pa pengesa.