Tërmeti i djeshëm (6 Shkurt 2023) në Turqi dhe Siri ka lënë deri tani më shumë se 4300 viktima në të dyja shtetet, ndërsa autoritetet paralajmërojnë rritjen e numrit të viktimave.

Ndërsa numri i të plagosurve shkon mbi 18 mijë persona.

Përditësimi ora 07:30 , 7 Shkurt;

-Një operacion shpëtimi është duke u zhvilluar në pjesën më të madhe të Turqisë jugore dhe Sirisë veriore pas një tërmeti të madh që ka vrarë më shumë se 4,300 njerëz

Tërmeti me magnitudë 7.8 goditi afër Gaziantep në orët e para të së hënës, ndërsa njerëzit ishin në gjumë.

-Një lëkundje me magnitudë 7.5 goditi më pas rreth orës 13:30 me kohën lokale (10:30 GMT), për të cilën zyrtarët thanë se “nuk ishte një pasgoditje”.

-Agjencia e vendit për fatkeqësitë thotë se më shumë se 2,900 njerëz u vranë vetëm në Turqi pas tërmetit të parë dhe më shumë se 15,000 u plagosën.

-Më shumë se 1,400 njerëz raportohet të kenë vdekur në Siri

-Ekipet e shpëtimit po nxitojnë për të shpëtuar njerëzit e bllokuar nën rrënoja, pasi mijëra ndërtesa u shembën në të dy vendet

-Vendet duke përfshirë SHBA-në dhe Korenë e Jugut po dërgojnë ndihma pasi Turqia lëshoi ​​një apel ndërkombëtar për ndihmë

Turqia 7 ditë zie kombëtare

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan ka shpallur shtatë ditë zie kombëtare dhe Siria i ka bërë thirrje Kombeve të Bashkuara për ndihmë pas tërmeteve shkatërruese që vranë më shumë se 4000 njerëz dhe rrëzuan ndërtesa në të gjithë Turqinë juglindore dhe Sirinë veriore.

Numri i të vdekurve mund të rritet në mbi 20,000, tha oficerja e lartë e urgjencës për Evropën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Catherine Smallwood.

“Ekziston një potencial i vazhdueshëm i kolapsit të mëtejshëm për të ndodhur, kështu që ne shpesh shohim rritje në rendin e tetëfishtë në numrat fillestarë,” i tha ajo AFP, duke folur kur numri i vlerësuar ishte 2,600.

“Ne gjithmonë shohim të njëjtën gjë me tërmetet, për fat të keq, që është se raportet fillestare të numrit të njerëzve që kanë vdekur ose që janë plagosur do të rriten mjaft ndjeshëm në javën në vijim,” shtoi Smallwood.

Reagimi i ndërkombëtarëve

Presidenti i SHBA, Joe Biden foli me presidentin turk Tajip Erdogan të hënën për të shprehur ngushëllime dhe për të riafirmuar gatishmërinë e Uashingtonit për të ndihmuar në përpjekjet e shpëtimit tha Shtëpia e Bardhë.

Biden “vuri në dukje se ekipet amerikane po vendosen shpejt për të mbështetur përpjekjet turke të kërkim-shpëtimit dhe për të koordinuar ndihma të tjera që mund të kërkohen nga njerëzit e prekur nga tërmetet, duke përfshirë shërbimet shëndetësore ose sendet bazë të ndihmës,” tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

I dërguari i Sirisë në OKB tha të hënën se ndihma e dërguar pas tërmetit do të arrijë të gjithë popullsinë e saj, edhe pse Damasku nuk kontrollon të gjithë territorin e saj.

I pyetur nëse ndihma e dhuruar për Sirinë disa zona mbahen nga rebelët do të arrinte tek e gjithë popullata, i dërguari i Sirisë në OKB Bassam Sabbagh tha se do të arrinte.

“Ne e sigurojmë OKB-në se jemi të gatshëm të ndihmojmë dhe të koordinojmë për të ofruar ndihmë për të gjithë sirianët në të gjithë territorin e Sirisë”, tha Sabbagh pas takimit me sekretarin e përgjithshëm të OKB-së António Guterres për të përcjellë një kërkesë të qeverisë siriane për ndihmë.

“Ne jemi të gatshëm të ndihmojmë edhe ata që donin të ofrojnë ndihmë në të gjithë Sirinë”, theksoi ai.

Ekipet e shpëtimit në luftë me kohën 

Ekspertët mjekësor thonë se autoritet dhe tani Turqia dhe Siria janë në garë me kohën për të shpëtuar jetë nën rrënoja dhe për të ndihmuar të plagosurit.

Më shumë se 10 ekipe kërkimi dhe shpëtimi nga Bashkimi Evropian janë mobilizuar për të ndihmuar në rimëkëmbjen, tha një zëdhënës i Komisionit Evropian. SHBA, Britania e Madhe, Kanadaja, Izraeli, Rusia dhe Kina janë ndër kombet e tjera që kanë ofruar ndihmë dhe janë shfaqur thirrje që komuniteti ndërkombëtar të lehtësojë disa nga kufizimet politike për ndihmën që hyn në Sirinë veriperëndimore, enklavën e fundit të vendit të mbajtur nga rebelët. dhe një nga zonat më të goditura nga tërmeti.

Mungesa e ujit dhe oksigjenit janë pengesa kritike për mbijetesën, tha Dr Richard Edward Moon i Universitetit Duke.

Për më tepër, tani është dimër në Turqi dhe Siri.

Një i rritur mesatar mund të tolerojë temperatura deri në rreth 21C pa humbur trupi aftësinë e tij për të mbajtur nxehtësinë. Por kur bëhet më ftohtë, është një histori tjetër.

“Në atë pikë, temperatura e trupit në thelb ndjek temperaturën e mjedisit. Dhe shkalla në të cilën mund të ndodhë kjo do të varet nga izolimi që mund të ketë personi, ose sa strehë mund të ketë nën tokë. Por në fund të fundit, shumë nga këto njerëzit fatkeq mund t’i nënshtrohen hipotermisë, “tha Dr Moon.