Një tërmet i fuqishëm ka goditur Turqinë juglindore pranë kufirit me Sirinë. Deri më tani raportohet rreth 200 viktima ndërsa kanë mbetur të bllokuar më shumë të tjerë.

Shërbimi Gjeologjik i SHBA ka njoftuar se tërmeti me magnitudë 7.8 është regjistruar në orën 04:17 me orën lokale dhe ka pasur një thellësi 17.9 km pranë qytetit të Gaziantep.

Dhjetëra viktima janë shkaktuar edhe në Siri, ndërsa pritet që numri të rritet në orët në vijim. Shumë  ndërtesa janë kthyer në “gërmadha”, ndërsa ekipet e shpëtimit janë vendosur për të kërkuar të mbijetuarti nën rrënoja.

Ministri i Brendshëm turk, Suleymon Soylu tha se nga tërmeti janë prekur 10 qytete: Gaziantep, Kahramanmaras, Hatay, Osmaniye, Adiyaman, Malatya, Sanliurfa, Adana, Dijarbakir dhe Kilis.