Shkrimtari Salman Rushdie mbetet në një ventilator pasi u sulmua në skenë gjatë një eventi në shtetin perëndimor të Nju Jorkut të premten në mëngjes.

Sipas Guardian, Rushdie, autori, shkrimi i të cilit çoi në kërcënime me vdekje nga Irani në vitet 1980, u godit me thikë në qafë dhe në trup ndërsa ishte gati të jepte një leksion në Nju Jorkun perëndimor.

Rushdie, 75 vjeç, u dërgua në operacion dhe Andrew Wylie, zëdhënësi i tij, tha në një deklaratë të premten herët në mbrëmje se autori ishte vendosur në një ventilator dhe kishte pësuar lëndime të konsiderueshme.

“Lajmet nuk janë të mira. Salmani ka të ngjarë të humbasë njërin sy; nervat në krahun e tij ishin prerë; dhe mëlçia e tij u godit me thikë dhe u dëmtua.”-tha ai.

Autoritetet më vonë e identifikuan njeriun e dyshuar për therjen me thikë të Rushdie si 24-vjeçarin Hadi Matar nga Fairview, New Jersey, i cili kishte blerë një biletë për ngjarjen.

Matar u ngjit të skenë në Institutin Chautauqua dhe filloi të sulmonte Rushdie ndërsa ai po prezantohej për të dhënë një fjalim para një auditori prej qindrash mbi lirinë artistike. Të pranishmit e habitur ndihmuan të kapnin dhe të largonin burrin nga Rushdie, i cili kishte rënë në dysheme. Një efektiv i policisë së shtetit të Nju Jorkut që merrej me sigurinë në ngjarje arrestoi sulmuesin.

“Një burrë u hodh në skenë nga nuk e di se ku dhe filloi atë që dukej si ta rrihte në gjoks, goditje të përsëritura me grusht në gjoks dhe qafë. Njerëzit bërtisnin, bërtisnin dhe gulçonin.” – tha Bradley Fisher, i cili ishte në audiencë. 

Një mjek në audiencë ndihmoi që të kujdesej për Rushdie ndërsa shërbimet e urgjencës mbërritën, tha policia. Fotot e marra nga një gazetar i Associated Press tregojnë Rushdie të shtrirë në shpinë, me ndihmën e shpejtë të ulur mbi të. Këmbët e autorit mbaheshin lart mbi gjoks, me sa duket për të mbajtur gjakun të rrjedhë në zemër.