Përpjekjet e ekipeve të shpëtimit që operojnë në Turqi pas tërmetit 7.8 Rihter në orët e para të së hënës për të lokalizuar çdo të bllokuar në mbeturina, pavarësisht se koha po numëron mbrapsht dhe kushtet e motit nuk janë aspak të favorshme për këtë fatkeqësi, janë të shumta. 

Të mërkurën në mëngjes, ekipet e shpëtimit arritën të nxjerrin të gjallë pas 52 orësh një djalë 8-vjeçar, i cili ishte bllokuar në mbeturinat e shtëpisë së tij në rajonin Hatay të Turqisë. Në të njëjtën kohë, një fëmijë një vjeçar u gjet i gjallë, por i plagosur në rrënojat e një ndërtese në qytetin e Sanliurfa. Kamera ka kapur kornizë për kornizë si operacionin e zjarrfikësve ashtu edhe buzëqeshjen e Yigit Chakmak, 8-vjeçarit, kur doli nga rrënojat në Hatay.

Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë dy ditë më parë (6 shkurt) është 9,600. Prej më shumë se 50 orësh, vijojnë kërkimet për gjetjen e personave që janë nën rrënoja. Në Siri, 2,530 viktima janë konfirmuar si në zonat e kontrolluara nga qeveria ashtu edhe në rajonet e kontrolluara nga rebelët. Gjithsej 4,654 të lënduar janë raportuar në të gjitha territoret siriane. Në Turqi, të paktën 7,108 njerëz janë vrarë dhe 40,910 të plagosur. Erdogan ka shpallur 7 ditë die. Agjencitë dhe punonjësit e shpëtimit kanë paralajmëruar se shifrat ka të ngjarë të rriten, sidomos në Siri, pasi ka shumë njerëz ende të bllokuar nën rrënoja.