Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern ka dhënë dorëheqje. Lajmin e bëri përmes një deklarate për mediat.

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern njoftoi se do të tërhiqej nga posti i liderit përpara 7 shkurtit, duke thënë se nuk beson se ka energji për të kërkuar rizgjedhjen në zgjedhjet e tetorit.

“Po largohem, sepse me një rol kaq të privilegjuar vjen edhe përgjegjësia. Përgjegjësia për të ditur kur jeni personi i duhur për të udhëhequr dhe gjithashtu kur nuk jeni. Unë e di se çfarë kërkon kjo punë. Dhe e di që nuk kam dhënë më mjaftueshëm për ta bërë drejtësinë. Është kaq e thjeshtë”, tha ajo.

Mandati i saj si kryeministre do të përfundojë jo më vonë se në 7 shkurt.

“Unë jam njeri, politikanët janë njerëz. Ne japim gjithçka që mundemi për aq kohë sa mundemi. Dhe pastaj është koha. Dhe për mua është koha”, tha ajo. Ardern tha se kishte reflektuar gjatë pushimeve verore nëse kishte energji për të vazhduar këtë rol dhe kishte arritur në përfundimin se nuk e kishte.

Ardern u bë kryetarja femër më e re e qeverisë në botë kur u zgjodh kryeministre në vitin 2017 në moshën 37-vjeçare. Ajo ka udhëhequr Zelandën e Re përmes pandemisë Covid-19 dhe fatkeqësive të mëdha duke përfshirë sulmin terrorist në dy xhami në Christchurch dhe White Island shpërthim vullkanik.

“Këto kanë qenë vitet më të kënaqshme të jetës sime. Por ka pasur edhe sfidat e veta, mes një axhende të fokusuar në strehimin, varfërinë e fëmijëve dhe ndryshimet klimatike, ne hasëm një … ngjarje terrori të brendshëm, një fatkeqësi të madhe natyrore, një pandemi globale dhe një krizë ekonomike”, tha ajo.

Ardern tha se nuk kishte plane për të ardhmen, përveçse të kalonte më shumë kohë me familjen e saj.

“Shpresoj t’i lë Zelandezët me besimin se mund të jeni të sjellshëm, por të fortë, empatikë, por vendimtarë, optimistë por të përqendruar. Dhe se ju mund të jeni lloji juaj i liderit, ai që e di se kur është koha për të shkuar”, tha Ardern.

Njoftimi i kryeministres vjen pasi Zelanda e Re hyn në një vit zgjedhor të luftuar ngushtë, me datën e votimit të shpallur për 14 tetor. Sondazhet gjatë muajve të fundit e kishin vendosur partinë Laburiste të udhëhequr nga Ardern paksa prapa partisë opozitare National.

Ardern tha se rënia e saj në sondazhe nuk qëndron pas vendimit për t’u larguar.

“Unë nuk po largohem sepse besoj se nuk mund t’i fitojmë zgjedhjet, por sepse besoj se mundemi dhe do ta bëjmë, dhe ne kemi nevojë për një grup të ri shpatullash për këtë sfidë,” tha ajo.

Kush do të zëvendësojë Ardern, megjithatë, nuk është ende e qartë: Zëvendëskryetari dhe ministri i financave Grant Robertson, i cili do të konsiderohej kryesuesi për këtë rol, tha se ai nuk do të kërkonte pozicionin. Në një deklaratë, ai tha “Unë nuk po e paraqes veten kandidat për udhëheqjen e Partisë Laburiste”.

Grupi i Punës tani ka shtatë ditë për të zbuluar nëse një kandidat i ri ka më shumë se dy të tretat e mbështetjes brenda grupit parlamentar për t’u bërë udhëheqësi dhe kryeministër i ri. Një votim i grupit parlamentar për një udhëheqës të ri do të bëhet më 22 janar. Nëse askush nuk e plotëson nivelin e pragut të mbështetjes brenda grupit parlamentar, gara e lidershipit do të shkojë në anëtarësinë më të gjerë laburiste.

Kryeministri i Australisë, Anthony Albanese, i tha Ardern, se ajo “i ka treguar botës se si të udhëheqë me intelekt dhe forcë”.

“Ajo ka treguar se ndjeshmëria dhe mprehtësia janë cilësi të fuqishme drejtuese”, tha ai.