Princi Harry është kritikuar nga veteranët ushtarakë pasi zbuloi në rrëfimet e tij se vrau 25 luftëtarë talebanë në Afganistan.

Ish-marinsi mbretëror Ben McBean, të cilin Harry e përshëndeti si një ‘hero’ pasi humbi një krah dhe një këmbë në një shpërthim bombe gjatë luftës, i kërkoi Dukës të ‘heshtte’, ndërsa koloneli Bob Stewart – një deputet konservator që komandonte britanikët trupat në Bosnje – i cilësuan komentet si ‘të papëlqyeshme’.

Zoti McBean shkroi sot në Twitter: ‘Të dua #PrinceHarry, por duhet të heshtësh! Të bën të habitesh me njerëzit me të cilët po shoqërohet. Nëse do të ishin njerëz të mirë, dikush deri tani do t’i kishte thënë të ndalonte.’

Ndërkohë, deputeti i Beckhenham tha për MailOnline për komentet e Harry-t: “Pyes veten pse po bën gjëra të tilla. Ushtarët e vërtetë priren të shmangin… Njerëzit që njoh nuk mburren me gjëra të tilla. Ata më tepër pendohen që u është dashur ta bëjnë këtë.’

Koloneli Stewart, i cili u nderua me Urdhrin e Shërbimit të Shquar pas shtatë turneve në Irlandën e Veriut dhe udhëheqjes së forcave të OKB-së në Bosnje, vazhdoi: “Është gjithashtu mjaft e trishtueshme që një njeri që ka pasur të gjitha këto avantazhe në jetë duket kaq i qëllimshëm për të shkatërruar veten dhe monarkinë.

Ndihem shumë i trishtuar për Mbretin. Sepse Mbreti është një njeri i mirë. E kam takuar disa herë, ka qenë koloneli im i regjimentit. Ai është një njeri shumë i ndjeshëm dhe i denjë dhe kjo do ta dëmtojë shumë atë, gjithë kjo furi.

Unë mendoj se është shumë e trishtueshme sepse kaq shumë njerëz nuk kanë pasur shanset e Princit Harry në jetë dhe e gjithë kjo duket të jetë paksa tragjike.

Duka i Sussex-it, i cili njihej si ‘Kapiteni Uells’ në ushtri, shkroi në Spare se ai nuk i mendonte të vrarët si njerëz.

Harry, i cili gjatë turneut të tij të dytë fluturoi me një helikopter sulmues Apache, tha se “nuk ishte një fakt që më mbushte me kënaqësi, por as nuk më vinte turp”.

Kjo është hera e parë që Harry, 38 vjeç, ka folur për numrin e kryengritësve që ai personalisht vrau gjatë kohës së tij në Afganistan, ku ishte stacionuar në 2007-2008 dhe 2012.

Në Spare, Princi tha se ai fluturoi në gjashtë misione që rezultuan në “marrjen e jetëve njerëzore” në autobiografinë e tij të zbuluar.

Ndërsa shumë ushtarë nuk e dinë se sa armiq kanë vrarë në luftime, Duka shkroi se ‘në epokën e Apashëve dhe laptopëve’ ai ishte në gjendje të thoshte ‘me saktësi’ numrin e kryengritësve që vrau.