“Everything Everywhere All at Once”, një aventurë fantastiko-shkencore, kryesoi nominimet për çmimet e 95-të të Academy Awards të martën në mëngjes, duke marrë 11 pohime me kokë. Ajo u ndoq nga afër nga “All Quiet on the Western Front”, një epikë e Luftës së Parë Botërore dhe “The Banshees of Inisherin”, një vështrim i errët komik i miqësisë që shpaloset në sfondin e luftës civile irlandeze, të dyja të shënuara. nëntë nominime.

Të tre filmat do të konkurrojnë për filmin më të mirë, në atë që po formohet të jetë një koleksion shumë më i suksesshëm komercialisht i të nderuarve se vitet e fundit. Gara për filmin më të mirë përmban dy filmat me fitimet më të larta të vitit, “Avatar: The Way of Water” dhe “Top Gun: Maverick”, së bashku me “Elvis”, një biografi muzikore që shënoi gola për audiencën verën e kaluar. Pretendentë të tjerë përfshijnë gjysmë-autobiografinë e Steven Spielberg “The Fabelmans”;”Tár”, një dramë për një dirigjent abuziv; “Women Talking”, një vështrim mbi banorët e një komuniteti represiv fetar; dhe “Triangle of Sadness”, një përmbledhje e një përqindjeje që shpaloset pjesërisht në një mega-jaht.

Nominimet u shpallën në një kohë sfiduese për Akademinë e Arteve dhe Shkencave të Filmit, organizatën jofitimprurëse pas çmimeve dhe vetë biznesin e filmit. Vlerësimet për çmimet Oscar kanë rënë ndjeshëm vitet e fundit, duke vënë në rrezik tarifat e licencimit të transmetimit, burimi kryesor i të ardhurave për Akademinë. Në të njëjtën kohë, filmat e orientuar drejt të rriturve si “The Fabelmans”, “Tár” dhe “The Banshees of Inisherin” kanë luftuar në arkat gjatë pandemisë. Përkeqësimi i situatës është fakti se shërbimet e transmetimit, të cilat ndihmuan të mbushin boshllëkun e lënë nga rënia e të ardhurave nga teatri për filmat sfidues duke ofruar një platformë (dhe një çek bosh) për artistët pas tyre, po ndryshojnë gjithashtu prioritetet e tyre. Netflix, për shembull, i ka sinjalizuar Wall Street se do të ulë kostot në një përpjekje për të rritur fitimet.

Jimmy Kimmel do të rikthehet si prezantues i çmimeve Oscar, duke shënuar qëndrimin e tretë të filmit komik natën vonë si emcee. Ai më parë drejtoi shfaqjen e çmimeve në 2017 dhe 2018. Vitin e kaluar, Oscars u rikthyen në një format pritës me Amy Schumer, Wanda Sykes dhe Regina Hall, pasi nuk ishin prezantuese dy vitet e mëparshme. Ceremonia e 95-të e çmimeve Oscar do të mbahet të dielën, më 12 mars 2023, në Teatrin Dolby në Ovation Hollywood dhe do të transmetohet drejtpërdrejt në ABC. Shikoni nominimet për Oscar më poshtë.

Fotografia më e mirë

“All Quiet on the Western Front,” Malte Grunert, Producer

“Avatar: The Way of Water,” James Cameron and Jon Landau, Producers

“The Banshees of Inisherin,” Graham Broadbent, Pete Czernin and Martin McDonagh, Producers

“Elvis,” Baz Luhrmann, Catherine Martin, Gail Berman, Patrick McCormick and Schuyler Weiss, Producers

“Everything Everywhere All at Once,” Daniel Kwan, Daniel Scheinert and Jonathan Wang, Producers

“The Fabelmans,” Kristie Macosko Krieger, Steven Spielberg and Tony Kushner, Producers

“Tár,” Todd Field, Alexandra Milchan and Scott Lambert, Producers

“Top Gun: Maverick,” Tom Cruise, Christopher McQuarrie, David Ellison and Jerry Bruckheimer, Producers

“Triangle of Sadness,” Erik Hemmendorff and Philippe Bober, Producers

“Women Talking,” Dede Gardner, Jeremy Kleiner and Frances McDormand, Producers

Regjisori më i mirë

Martin McDonagh (“The Banshees of Inisherin”)

Daniel Kwan, Daniel Scheinert (“Everything Everywhere All at Once”)

Steven Spielberg (“The Fabelmans”)

Todd Field (“Tár”)

Ruben Östlund (“Triangle of Sadness”)

Aktori më i mirë kryesor

Austin Butler (“Elvis”)

Colin Farrell (“The Banshees of Inisherin”)

Brendan Fraser (“The Whale”)

Paul Mescal (“Aftersun”)

Bill Nighy (“Living”)

Aktorja më e mirë kryesore

Cate Blanchett (“Tár”)

Ana de Armas (“Blonde”)

Andrea Riseborough (“To Leslie”)

Michelle Williams (“The Fabelmans”)

Michelle Yeoh (“Everything Everywhere All at Once”)

Aktori më i mirë në rol dytësor

Brendan Gleeson (“The Banshees of Inisherin”)

Brian Tyree Henry (“Causeway”)

Judd Hirsch (“The Fabelmans”)

Barry Keoghan (“The Banshees of Inisherin”)

Ke Huy Quan (“Everything Everywhere All at Once”)

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Angela Bassett (“Black Panther: Wakanda Forever”)

Hong Chau (“The Whale”)

Kerry Condon (“The Banshees of Inisherin”)

Jamie Lee Curtis (“Everything Everywhere All at Once”)

Stephanie Hsu (“Everything Everywhere All at Once”)

Skenari më i mirë i përshtatur

“All Quiet on the Western Front,” Screenplay by Edward Berger, Lesley Paterson & Ian Stokell

“Glass Onion: A Knives Out Mystery,” Written by Rian Johnson

“Living,” Written by Kazuo Ishiguro

“Top Gun: Maverick,” Screenplay by Ehren Kruger and Eric Warren Singer and Christopher McQuarrie; Story by Peter Craig and Justin Marks

“Women Talking,” Screenplay by Sarah Polley

Skenari më i mirë origjinal

“The Banshees of Inisherin,” Written by Martin McDonagh

“Everything Everywhere All at Once,” Written by Daniel Kwan & Daniel Scheinert

“The Fabelmans,” Written by Steven Spielberg & Tony Kushner

“Tár,” Written by Todd Field

“Triangle of Sadness,” Written by Ruben Östlund

Kinematografia më e mirë

“All Quiet on the Western Front”, James Friend

“Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths,” Darius Khondji

“Elvis,” Mandy Walker

“Empire of Light,” Roger Deakins

“Tár,” Florian Hoffmeister

Filmi më i mirë dokumentar artistik

“All That Breathes,” Shaunak Sen, Aman Mann and Teddy Leifer

“All the Beauty and the Bloodshed,” Laura Poitras, Howard Gertler, John Lyons, Nan Goldin and Yoni Golijov

“Fire of Love,” Sara Dosa, Shane Boris and Ina Fichman

“A House Made of Splinters,” Simon Lereng Wilmont and Monica Hellström

“Navalny,” Daniel Roher, Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller and Shane Boris

Filmi më i mirë dokumentar me metrazh të shkurtër

“The Elephant Whisperers,” Kartiki Gonsalves and Guneet Monga

“Haulout,” Evgenia Arbugaeva and Maxim Arbugaev

“How Do You Measure a Year?” Jay Rosenblatt

“The Martha Mitchell Effect,” Anne Alvergue and Beth Levison

“Stranger at the Gate,” Joshua Seftel and Conall Jones

Redaktimi më i mirë i filmit

“The Banshees of Inisherin,” Mikkel E.G. Nielsen

“Elvis,” Matt Villa and Jonathan Redmond

“Everything Everywhere All at Once,” Paul Rogers

“Tár,” Monika Willi

“Top Gun: Maverick,” Eddie Hamilton

Filmi më i mirë ndërkombëtar

“All Quiet on the Western Front” (Germany)

“Argentina, 1985” (Argentina)

“Close” (Belgium)

“EO” (Poland)

“The Quiet Girl” (Ireland)

Kënga më e mirë origjinale

“Applause” from “Tell It Like a Woman,” Music and Lyric by Diane Warren

“Hold My Hand” from “Top Gun: Maverick,” Music and Lyric by Lady Gaga and BloodPop

“Lift Me Up” from “Black Panther: Wakanda Forever,” Music by Tems, Rihanna, Ryan Coogler and Ludwig Goransson; Lyric by Tems and Ryan Coogler

“Naatu Naatu” from “RRR,” Music by M.M. Keeravaani; Lyric by Chandrabose

“This Is a Life” from “Everything Everywhere All at Once,” Music by Ryan Lott, David Byrne and Mitski; Lyric by Ryan Lott and David Byrne

Dizajni më i mirë i prodhimit

“All Quiet on the Western Front,” Production Design: Christian M. Goldbeck; Set Decoration: Ernestine Hipper

“Avatar: The Way of Water,” Production Design: Dylan Cole and Ben Procter; Set Decoration: Vanessa Cole

“Babylon,” Production Design: Florencia Martin; Set Decoration: Anthony Carlino

“Elvis,” Production Design: Catherine Martin and Karen Murphy; Set Decoration: Bev Dunn

“The Fabelmans,” Production Design: Rick Carter; Set Decoration: Karen O’Hara

Efektet më të mira vizuale

“All Quiet on the Western Front,” Frank Petzold, Viktor Müller, Markus Frank and Kamil Jafar

“Avatar: The Way of Water,” Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon and Daniel Barrett

“The Batman,” Dan Lemmon, Russell Earl, Anders Langlands and Dominic Tuohy

“Black Panther: Wakanda Forever,” Geoffrey Baumann, Craig Hammack, R. Christopher White and Dan Sudick

“Top Gun: Maverick,” Ryan Tudhope, Seth Hill, Bryan Litson and Scott R. Fisher

Filmi më i mirë i animuar me metrazh të gjatë

“Guillermo del Toro’s Pinocchio,” Guillermo del Toro, Mark Gustafson, Gary Ungar and Alex Bulkley

“Marcel the Shell With Shoes On,” Dean Fleischer Camp, Elisabeth Holm, Andrew Goldman, Caroline Kaplan and Paul Mezey

“Puss in Boots: The Last Wish,” Joel Crawford and Mark Swift

“The Sea Beast,” Chris Williams and Jed Schlanger

“Turning Red,” Domee Shi and Lindsey Collins

Filmi më i mirë i shkurtër i animuar

“The Boy, the Mole, the Fox and the Horse,” Charlie Mackesy and Matthew Freud

“The Flying Sailor,” Amanda Forbis and Wendy Tilby

“Ice Merchants,” João Gonzalez and Bruno Caetano

“My Year of Dicks,” Sara Gunnarsdóttir and Pamela Ribon

“An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It,” Lachlan Pendragon

Kostumografia më e mirë

“Babylon,” Mary Zophres

“Black Panther: Wakanda Forever,” Ruth Carter

“Elvis,” Catherine Martin

“Everything Everywhere All at Once,” Shirley Kurata

“Mrs. Harris Goes to Paris,” Jenny Beavan

Aksioni më i mirë i shkurtër live

“An Irish Goodbye,” Tom Berkeley and Ross White

“Ivalu,” Anders Walter and Rebecca Pruzan

“Le Pupille,” Alice Rohrwacher and Alfonso Cuarón

“Night Ride,” Eirik Tveiten and Gaute Lid Larssen

“The Red Suitcase,” Cyrus Neshvad

Grimi dhe stilimi më i mirë i flokëve

“All Quiet on the Western Front,” Heike Merker and Linda Eisenhamerová

“The Batman,” Naomi Donne, Mike Marino and Mike Fontaine

“Black Panther: Wakanda Forever,” Camille Friend and Joel Harlow

“Elvis,” Mark Coulier, Jason Baird and Aldo Signoretti

“The Whale,” Adrien Morot, Judy Chin and Anne Marie Bradley

Rezultati më i mirë origjinal

“All Quiet on the Western Front,” Volker Bertelmann

“Babylon,” Justin Hurwitz

“The Banshees of Inisherin,” Carter Burwell

“Everything Everywhere All at Once,” Son Lux

“The Fabelmans,” John Williams

Tingulli më i mirë

“All Quiet on the Western Front,” Viktor Prášil, Frank Kruse, Markus Stemler, Lars Ginzel and Stefan Korte

“Avatar: The Way of Water,” Julian Howarth, Gwendolyn Yates Whittle, Dick Bernstein, Christopher Boyes, Gary Summers and Michael Hedges

“The Batman,” Stuart Wilson, William Files, Douglas Murray and Andy Nelson

“Elvis,” David Lee, Wayne Pashley, Andy Nelson and Michael Keller

“Top Gun: Maverick,” Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon and Mark Taylor