Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbrojtur politikën e saj ndaj Rusisë përpara pushtimit të Ukrainës në shkurt, duke thënë se asaj nuk i kishte mbetur fuqi për të ndikuar te Vladimir Putin.

Ajo tha se ishte përpjekur të zhvillonte bisedime evropiane me presidentin rus dhe presidentin francez Emmanuel Macron në verën e vitit 2021.

“Por unë nuk kisha fuqinë për ta arriur”, tha ajo për Spiegel news.

“Vërtet të gjithë e dinin: Në vjeshtë ajo do të largohet,” tha ajo.

Pas katër mandatesh si kancelare, Merkel u largua nga detyra në dhjetor. Ajo bëri një vizitë të fundit në Moskë në gusht 2021 dhe i tha revistës gjermane të lajmeve se “ndjenja ishte shumë e qartë.”

“Për Putinin, vetëm pushteti ka rëndësi”.

Ishte domethënëse që, për takimin e tyre përfundimtar, zoti Putin solli me vete ministrin e Jashtëm Sergei Lavrov, tha ajo. Më parë ata ishin takuar kokë më kokë, vuri në dukje ajo.

Në dritën e pushtimit të Presidentit Putin, i paraprirë nga disa javë të stërvitjes masive ushtarake në kufijtë e Ukrainës, shumë kanë argumentuar se Merkel dhe liderë të tjerë të BE-së duhet të kishin adoptuar një qasje më të ashpër ndaj Kremlinit, shkruan BBC. 

Një eksperte e politikës së jashtme në partinë e saj Demokristiane (CDU), deputetja Roderich Kieseëetter, është ndër ata që thonë se e dinte se Putin po përpiqej të përçante dhe dobësonte Evropën, por ajo besonte se “fuqia e butë” ishte qasja e duhur.

Ajo argumentoi përpara pushtimit se Gjermania ishte shumë e varur nga gazi rus.

Në intervistën për Spiegel, zonja Merkel tha se qëndrimi i saj ndaj Ukrainës në bisedimet e paqes në Minsk i kishte dhënë kohë Kievit për t’u mbrojtur më mirë kundër ushtrisë ruse.

Një marrëveshje armëpushimi u arrit në Minsk pas aneksimit të Rusisë në vitin 2014 të gadishullit të Krimesë dhe gjatë luftës së saj në rajonin e Donbasit. Por pikat kryesore, duke përfshirë çarmatimin dhe mbikëqyrjen ndërkombëtare, nuk u zbatuan.

Zonja Merkel tha se nuk i vjen keq që la detyrën në dhjetor, sepse mendonte se qeveria e saj po dështon të bënte përparim jo vetëm në krizën e Ukrainës, por edhe në konfliktet në Moldavi, Gjeorgji, Siri dhe Libi, ku të gjitha përfshinin Rusinë.

Ajo dhe Putin, të dy kishin përvojë të drejtpërdrejtë të jetës në Gjermaninë Lindore komuniste, ajo u rrit atje dhe ai shërbeu atje si oficer sovjetik i KGB-së, duke bërë punë sekrete të inteligjencës. Putin flet rrjedhshëm gjermanisht dhe zonja Merkel flet pak rusisht.