Gjashtë emigrantë të dyshuar janë shpëtuar nga pjesa e pasme e një kamioni në Francë, pasi BBC ndihmoi në gjurmimin e tyre dhe njoftoi policinë.

Katër gratë vietnameze dhe dy irakiane ishin bllokuar brenda, në panik dhe duke luftuar për të marrë frymë. Njëri prej tyre foli për BBC nga brenda kamionit.

BBC më pas ndihmoi për të kontaktuar policinë, e cila ndaloi kamionin.

Policia franceze ka arrestuar shoferin dhe tani ka hapur një hetim për një rrjet të dyshuar të emigracionit të paligjshëm.

NGJARJA

“Rreth mesditës së së mërkurës, ekrani i telefonit tim u ndez. Ishte një mesazh që thoshte: “Ka disa persona që kaluan kufirin nga Franca në Angli me një furgon frigorifer. Përpara se të mbaroja së lexuari mesazhin, erdhi një telefonatë.
‘A jeni në Evropë? Ju lutemi ndihmoni, është urgjente’”, u dëgjua një zë i panikuar.

Ndjeva të ftohtë. Historia tragjike e 39 emigrantëve vietnamezë të gjetur të vdekur pasi u mbytën në një rimorkio kamioni në vitin 2019 në Essex ishte ende e freskët në mendjen time.

Nuk e dija kush ishte thirrësi, por besoja se ai më njihte që kur mbulova vdekjen e kamionit në Essex, pasi shumë vietnamezë m’u afruan atë kohë.

I bëra telefonuesit disa pyetje, por shpejt u zhgënjeva duke mos qenë në gjendje të merrja informacionin që më duhej.

Kjo është ajo që mësova – ishte një grup prej rreth gjashtë personash të fshehur në kamion, numri i targës së tij nuk dihej, si dhe vendndodhja dhe drejtimi ku po shkonte.

E vetmja gjë që dija në këtë moment, nga ajo që më kishte thënë telefonuesi, ishte se automjeti ishte në Francë, por dukej se ishte kthyer dhe nuk po shkonte më drejt destinacionit fillestar – kufirit me Anglinë.

Më thanë se gjashtë gratë ishin në bagazhin e kamionit dhe se ajri i kondicionuar filloi të ndizet. Ata që ishin brenda ishin shumë të ftohtë dhe ishin në panik.

Por ata ende ishin në gjendje të kontaktonin botën e jashtme dhe telefonuesi më vuri njërin prej tyre në kontakt.

“Është kaq ftohtë, [ftohësi] vazhdon të fryjë,” më dërgoi një grua e re nga kamioni, i cili mbante banane. Ajo tha se kamioni ishte i vulosur me një shufër hekuri.

Ajo gjithashtu më dërgoi dy video të shkurtra që tregonin skenën brenda.

Një video tregoi një ndarje të errët dhe të grumbulluara deri në çati ishin kuti kartoni që përmbanin fruta, duke lënë vetëm disa dhjetëra centimetra hapësirë për ta për t’u ulur në dysheme. Kishte një kollë dhe një zë i ri femre tha në anglisht të rrjedhshëm: “Nuk mund të marr frymë”.

Gruaja më tha se hipën në kamion rreth orës 00:30 të një nate më parë. Që atëherë ata kishin kaluar më shumë se 10 orë atje dhe filluan të ndiheshin të shqetësuar kur të dhënat e vendndodhjes së tyre në telefonin e tyre treguan se kamioni kishte ndryshuar drejtim.

Pa shumë kohë për të menduar, kontaktova kolegët e BBC News dhe gazetarët që jetojnë në Francë. Në të njëjtën kohë është informuar edhe një gazetar i gazetës franceze Le Monde në Londër, i cili ka lajmëruar menjëherë kolegun e tij në redaksinë e Parisit, e specializuar për emigracionin.

Ndjekja e kamionit

“Gruaja ishte në gjendje të ndante vendndodhjen e saj të drejtpërdrejtë GPS me mua, nga e cila pashë se kamioni ishte në autostradën E15, afër Drace, në veri të Lionit.

Më pas, i kërkova një kolegu në Francë që të ndihmonte të kontaktonte stacionin më të afërt të policisë me kamionin, dhe ata mundën të merrnin kontakt me ta dhe të dërgonin detajet që kishim.

Gruaja nuk ishte në gjendje të bënte thirrje nga brenda kamionit. Nuk është e qartë për mua pse jo, por mund të ketë qenë për shkak të llojit të kartës SIM që ajo përdorte.

Ne mblodhëm të gjithë informacionin që na nevojitej dhe vazhdimisht i dërguam përditësimet e vendndodhjes së automjeteve Pham Cao Phong, një gazetar i pavarur në Paris, si dhe ekipit të BBC News në Evropë dhe policisë franceze.

Krejt papritur, ndarja e vendndodhjes u ndërpre – kisha humbur kamionin”.

“Por, e reja ishte ende në gjendje të më dërgonte mesazhe. Ajo më tha se kondicioneri ishte fikur – dhe po bëhej e vështirë për të marrë frymë. ‘Jemi shumë të mbytur’, ka shkruar ajo.

I mbërthyer në hapësirën e ngushtë që pashë në videoklipin e shkurtër, kisha frikë se nuk do të kishin shumë kohë për të qëndruar.
U përpoqa t’i qetësoja, duke u thënë që të ruanin qetësinë, të përpiqeshin të mos flisnin për të kursyer ajrin dhe se policia do të vinte shumë shpejt.
Shikova me nervozizëm ekranin e kompjuterit dhe më pas telefonin, duke pritur për lajme”.

Policia përgjon

“Pasi bisedova pak, kuptova se para se të hipja në kamion, tre nga shoqëruesit e gruas vendosën të mos vinin me të. Nuk jam i sigurt pse e morën atë vendim, por ato bënë një foto të numrit të targës së kamionit.
Fotografia tregonte se kishte targa irlandeze dhe në telefonin tim munda të shihja përsëri vendndodhjen e saj.
Policia franceze në rajonin e Rhone na tha se kishte përcaktuar vendndodhjen e automjetit dhe e kishte përgjuar atë.
I dërgova mesazhe, por nuk mendoj se ajo i lexoi mesazhet e mia – duhet të ketë mbërritur policia dhe t’i ketë konfiskuar telefonin.
Katër vietnamezet thonë se hipën në kamion me premtimin se do të dërgoheshin të sigurt në Angli.
Sa për mua, ndjeva lehtësim duke ditur se tani ishin të sigurt në Francë. Ata janë të sigurt, i thashë vetes, kjo është gjëja më e rëndësishme.
Rreth orës 17:00 me orën lokale (16:00 BST), prokurorja francez Laetitia Francart në Villefranche-sur-Saone raportoi se automjeti rezultoi të ishte nga Lituania dhe se shoferi ishte nën hetim.
Zonja Francart shtoi se katër vajza të reja ishin vietnameze, njëra prej tyre minorene dhe dy të tjerat ishin nga Iraku.
Pse, pas tragjedisë së 39 vdekjeve në Essex në 2019, ka ende gra të reja nga Vietnami që hyjnë në pjesën e pasme të një kamioni për të kaluar kufirin? Nuk mund të gjej ndonjë përgjigje përfundimtare.”