Ish-ministri i brendshëm italian Roberto Maroni ka ndërruar jetë në moshën 67-vjeçare. Maroni prej disa kohësh po luftonte me një tumor në tru.

Ai ka ndërruar jetë gjatë natës në shtëpinë e tij. Maroni përveçse ishte pjesë e qeverive të ndryshme të udhëhequra nga Silvio Berlusconi, ai ka qenë edhe sekretar i Lidhjes dhe guvernator i Lombardisë.

Jeta

I lindur në Varese më 15 mars 1955, Maroni ia kushtoi gjithë jetën e tij politikës. Sekretar federal i Carroccio nga 2012 deri në 2013, ai ishte ministër i Brendshëm në qeveritë Berlusconi I dhe Berlusconi IV, duke u bërë politikani i parë jashtë Kristian Demokratëve që mbante zyra në historinë republikane, ministër i punës dhe politikave sociale në qeveritë Berlusconi II dhe Berlusconi III. Ai gjithashtu mbajti rolin e presidentit të Rajonit të Lombardisë nga 2013 deri në 2018, duke pasuar Formigonin.

Maroni ka kryer studimet në shkollën e mesme Ernesto Cairoli në Varese. Kishte një eksperiencë si drejtues në radio në një radiostacion falas, ‘Radio Varese’ dhe një diplomë juridike. Viti 1979 është viti i takimit me Umberto Bossin. Dhjetë vjet më vonë ai mori pjesë në themelimin e Ligës Veriore, nga e cila ka mbajtur pozicionin e koordinatorit të sekretariatit politik federal të kryesuar që nga viti 2002.

Pagëzimi në Dhomën e Deputetëve u bë në vitin 1992, ku ai mbajti postin e kryetarit të grupit parlamentar të Ligës së Veriut. Maroni kishte disa kohë që po luftonte me një sëmundje. Në vitin 2020, në një intervistë për ‘Prealpina’, ai kishte zyrtarizuar kandidaturën për kryetar bashkie të Vareses, në funksion të zgjedhjeve bashkiake të 2021-shit, por më pas u tërhoq nga gara për shkak të problemeve të rënda shëndetësore të shkaktuara nga sëmundja.