Putini dhe Hamasi shpresojnë të minojnë stabilitetin dhe integrimin më të gjerë rajonal dhe të shfrytëzojnë kaosin që rezulton pas kësaj. Por Amerika nuk mund dhe nuk do ta lejojë këtë. Në interes të sigurisë sonë kombëtare, dhe për të mirën e mbarë botës.

Ky ishte mesazhi i fuqishëm i presidentit amerikan Joe Biden në një tekst të publikuar në “The Washington Post”. Është një mesazh, para së gjithash, për publikun amerikan, më pas për aktorët rajonalë të përfshirë në konfliktet aktuale dhe, në fund, për të gjithë botën. Teksti është domethënës sepse përcakton pozicionin e administratës aktuale amerikane, e cila ka edhe një vit në pushtet përpara saj, por një vit që do të shënohet nga një fushatë zgjedhore.

Biden thotë se SHBA është “një komb thelbësor, shumë i nevojshëm. Bota pret që ne të zgjidhim problemet e kohës sonë. Është detyrë e lidershipit dhe Amerika do të udhëheqë. Sepse nëse largohemi nga sfidat e sotme, rreziku i konfliktit mund të zgjerohet dhe kostot e përballimit të tyre vetëm do të rriten. Ne nuk do të lejojmë që kjo të ndodhë.”

SHBA po bën me Izraelin diçka që nuk e bëri me

Strategjia e Biden

Kur bëhet fjalë për agresionin e Rusisë kundër Ukrainës, Biden i qëndron fort një strategjie që refuzon përfshirjen e trupave amerikane në konflikt. Në Lindjen e Mesme, ku ai ka stacionuar dy aeroplanmbajtëse me grupe luftarake “si një pengesë”, nuk përjashtohet që trupat amerikane t’i bashkohen konfliktit: “SHBA do të bëjë gjithçka që është e nevojshme për të mbrojtur trupat dhe personelin e vendosur në të gjithë Lindjen e Mesme.” Pjesa më e madhe e tekstit i referohet Lindjes së Mesme, e cila konfirmon se kjo krizë është një kërcënim më i madh global sesa agresioni rus kundër Ukrainës. Joe Biden përcaktoi se si duhet të duket zona e Izraelit, Rripi i Gazës dhe Bregu Perëndimor pas përfundimit të operacionit izraelit. “Populli palestinez meriton një shtet dhe një të ardhme pa Hamasin”, është mesazhi për civilët fatkeq që janë viktimat më të mëdha të sulmeve në Rripin e Gazës, por mbi të gjitha për lidershipin politik izraelit, i cili spekulon për marrjen e pushtetit. dhe duke minuar më tej modelin e dy shteteve.

Zgjidhja me dy shtete

“Është e qartë: një zgjidhje me dy shtete është mënyra e vetme për të garantuar sigurinë afatgjatë të popujve izraelitë dhe palestinezë. Ndërsa mund të duket në këtë moment se ajo e ardhme nuk ka qenë kurrë më larg, kjo krizë e ka bërë atë më imperativ se kurrë”, thotë presidenti amerikan. Gaza nuk duhet të jetë një platformë për terrorizmin, është një nga parimet e Bidenit, nuk duhet të ketë shpërngulje të dhunshme të palestinezëve nga Gaza, siç foli ministri izraelit i financave Bezalel Smotrich, nuk ka pushtim të ri, rrethim, bllokadë ose reduktim të territorit. Një mesazh i ashpër dhe i qartë për qeverinë e Benjamin Netanyahu. Që pasohet nga një paralajmërim se Biden hedh poshtë idenë e një armëpushimi “për sa kohë që Hamasi i qëndron ideologjisë së tij të shkatërrimit”.

CARTOON: Biden's Gaza money machine

Roli i Kinës

Gjërat për Amerikën në këtë pikë, i vështirëson ndërhyrja e armikes së saj tjetër, Kinës. Kina nuk e ka mbështetur kurrë Hamasin, aq më pak ta ketë financuar, të paktën publikisht dhe direkt. Por në mënyrë indirekte, po. Si? Duke bërë marrëveshje miliarda dollarësh me Iranin dhe Katarin, të cilët nga ana e tyre krenohen me lidhje shumë të ngushta me grupin pro-palestinez përgjegjës për sulmin kundër Izraelit më 7 tetor. Pekini, siç u përmend, predikon ekuilibrin dhe dialogun. Por, në sytë e SHBA filli ekonomik që bashkon Dragoin me Teheranin dhe Dohën është sigurisht shqetësues. Gjatë tre viteve të fundit, Kina ka trefishuar importet e saj të naftës iraniane, duke shkuar nga një mesatare prej rreth 324 mijë fuçi në ditë në 2020 në 770 mijë në 2022. Gushtin e kaluar, Irani eksportoi bukurinë përtej Murit prej 1.5 milion fuçi në ditë, që është sasia më e lartë që nga viti 2013.  Çështja është se lumi i parave që vjen nga Pekini dhe kalon përmes Teheranit shkon në xhepat e Hamasit, Hezbollahut dhe Houthi. Kjo do të thotë, grupe të bashkuara nga një afërsi e caktuar me qeverinë iraniane dhe dëshira për të eliminuar Izraelin, një armik i betuar i Iranit dhe një vend mik i Amerikës.