Bëhuni gati për një nga ngjarjet më të mëdha në Hollywood, ajo e 95-të e çmimeve Oscar, që do të transmetohet këtë të dielë, më 12 mars. Oscar-ët e këtij viti do të bashkojnë yjet më të shquar të industrisë së argëtimit nën çatinë e Teatrit Dolby, i cili është vendi i ceremonisë që nga viti 2002. Megjithatë, marrja e një ftese për këtë ngjarje nuk është garanci për çdo personazh të famshëm të Hollivudit.

Në të kaluarën, disa emra të mëdhenj e gjetën veten të ndaluar të marrin pjesë në Oscars. Will Smith është më i fundit. Aktori i “Men in Black” goditi me shuplakë komedianin Chris Rock drejtpërdrejt në transmetim gjatë Oscars, pasi Chris bëri disa shaka për gruan e Will, Jada Pinkett Smith.

Çmimet Oscar njoftuan menjëherë se Will nuk u lejua të marrë pjesë në asnjë ngjarje të organizuar nga Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit për dhjetë vitet e ardhshme. Richard Gere, i cili luajti në disa nga filmat më të dashur të të gjitha kohërave, si Pretty Woman dhe An Officer and a Gentleman, u ndalua për 20 vjet.

Në vitin 1993, Richard denoncoi qeverinë kineze gjatë paraqitjes së tij në skenë në Oscars, ku ai duhej të prezantonte vetëm Oscar-in për Regjinë Artistike. Aktori shprehu zhgënjimin e tij për konfliktin e vazhdueshëm të Kinës me Tibetin dhe sugjeroi që Kina të tërheqë trupat e saj dhe të lejojë që Tibeti të jetë i pavarur. Akademia e konsideroi këtë deklaratë shumë të diskutueshme dhe e ndaloi Richard-in të merrte pjesë në Oscar për dy dekada.

Carmine Caridi, ylli i The Godfather Part II, u bë personi i parë që u përjashtua fare nga Akademia. Në vitin 2004, ai u kap duke prodhuar kopje të ekraneve paraprake të filmave të nominuar. FBI-ja e hetoi aktorin pasi u zbuluan se kopjet e duhet të japë, The Last Samurai, Mystic River, Big Fish dhe Master and Commander: The Larg Side of the World ishin gjurmuar tek ai.

Akademia gjithashtu ndaloi disa të famshëm për arsye më serioze: Bill Cosby u ndalua pas akuzave për sulm seksual, ndërsa regjisori Roman Polanski u përjashtua nga Akademia në 2018, më shumë se 40 vjet pasi u akuzua për përdhunimin e një vajze 13-vjeçare. Harvey Weinstein u ndalua përgjithmonë në 2017 pasi u akuzua dhe u akuzua për raste të panumërta të sulmeve seksuale.