Imazhet e një kuzhine të ndritshme, familjare në Ukrainë, e cila iu ekspozua botës kur një sulm me raketa ruse grisi murin e saj të jashtëm, kanë shkaktuar tronditje dhe trishtim në mediat sociale.

Apartamenti ishte shtëpia e trajnerit të mirënjohur të boksit Mykhailo Korenovsky, i cili u vra në sulmin e së shtunës. Gruaja dhe fëmijët e tij thuhet se mbijetuan.

Është publikuar edhe një video e Korenovskyt duke festuar ditëlindjen së fundmi me familjen e tij në të njëjtën banesë. Në një video të publikuar në internet dhe të ripostuar nga forcat e armatosura të Ukrainës , një vajzë e vogël buzëqesh ndërsa i jepet një tortë e madhe ditëlindjeje dhe i shuan katër qirinjtë.

Imazhi është i mrekullueshëm për kontrastin e fortë midis normales dhe jonormales. Kuzhina me pamje moderne me dollapë të verdhë të ndezur mbeti jashtëzakonisht e paprekur pas goditjes, pavarësisht nga shkatërrimi total i murit të saj të jashtëm.

Një tas me mollë në tavolinë, enët në lavaman në pritje për t’u larë dhe dorezat e furrës ende varen mjeshtërisht nga një varg grepash.

“Këtu njerëzit gatuanin, bënin biseda në kuzhinë, festonin festat, qeshnin, debatonin,” shkroi në Facebook deputetja e Kievit, Zoya Yarosh

Ajo e krahasoi shkatërrimin e ndërtesës me fatin e vendit të saj: “Këto janë plagët në trupin e Ukrainës. Plagë në shtëpitë tona”.

Sulmi në Dnipro vrau 40 njerëz. Viktimat përfshijnë tre fëmijë, me më shumë se 30 persona ende të pagjetur të hënën në mbrëmje.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Юлия Чубса (@julichkaua)