Të paktën dy persona kanë mbetur të plagosur në qendër të Parisit, pas një sulmi me thikë. Mediat e huaja shkruajnë se po zhvillohet një operacion policor për kapjen e dy personave të dyshuar.


Bëhet e ditur se ngjarja ka ndodhur pranë ish-zyrave të revistës satirike Charlie Hebdo, vendi ku ndodhi sulmi terrorist në janar të vitit 2015 ku mbetën të vrarë 12 persona.Lidhur me ngjarjen ka reaguar kryeministri francez, Jean Castex, i cili konfirmoi se katër persona mbetën të plagosur ndërsa ndërpreu një vizitë që ai po bënte në Seine-Saint-Denis, në veri të Parisit.


Gjithashtu bëhet e ditur se dy prej të plagosurve raportohet të jenë në gjendje kritike. Ndërkohë mediat raportojnë se të dyshuarit e sulmit u larguan nga vendi i ngjarjes, por njëri prej tyre  është arrestuar afër Bastijes.


Mediat franceze raportojnë se një pako misterioze i është dërguar stafit botues të redaksisë dhe tashmë po analizohet. Fillimisht u raportua për 4 persona.Që prej sulmit tragjik terrorist, adresa e zyrave të satirikes Charlie Hebdo është sekrete. Mediat vendase e kanë cilësuar sulmin si terrorist por ende nuk ka një version zyrtar për këtë.


Ngjarja vjen në një kohë kur një gjyq i profilit të lartë po mbahet për çështjen në fjalë në gjykatën e Parisit. Së fundmi Al-Qaeda ka bërë thirrje për sulme pasi satirikja ribotoi karrikaturën e profetit Muhamed