Rusia “nuk do të pranojë” një kufi të çmimit të naftës së saj dhe po analizon se si të përgjigjet, tha Kremlini në komentet e raportuara të shtunën, në përgjigje të një marrëveshjeje nga fuqitë perëndimore që synon të kufizojë një burim kyç financimi, për luftën e saj në Ukrainë.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Moska kishte bërë përgatitjet për shpalljen e tavanit të çmimit të së premtes nga Grupi i Shtatë vendeve, Bashkimi Evropian dhe Australia, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS.

“Ne nuk do ta pranojmë këtë kapak,” theksoi Peskov. Ai shtoi se Rusia do të kryejë një analizë të shpejtë të marrëveshjes dhe do të përgjigjet pas kësaj.

Rusia ka thënë në mënyrë të përsëritur se nuk do të furnizojë me naftë vendet që zbatojnë kufirin – një qëndrim i riafirmuar nga Mikhail Ulyanov, ambasadori i Moskës në organizatat ndërkombëtare në Vjenë, në postimet në mediat sociale të shtunën.

“Duke filluar nga ky vit Evropa do të jetojë pa naftën ruse,” tha ai.

Kufiri i çmimit të G7 do të lejojë vendet jo-anëtare të BE-së të vazhdojnë importimin e naftës së papërpunuar ruse në det, por do të ndalojë kompanitë e transportit detar, përveç nëse ajo shitet për më pak se 60 dollarë. Kjo mund të komplikojë dërgesën e naftës së papërpunuar ruse me çmim mbi kufirin, madje edhe në vendet që nuk janë pjesë e marrëveshjes.

Nafta e papërpunuar ruse Urals u tregtua me rreth 67 dollarë për fuçi të premten.

Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen tha se nga kufiri i naftës do të përfitojë veçanërisht vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme që kanë bartur barrën e çmimeve të larta të energjisë dhe ushqimeve.