Edhe pse fillimisht nuk donte ta pranonte, Presidenti ukrainas Volodymir Zelensky ka marrë një çmim “Oscar”.

Ishte pikërisht ylli i Hollivudit, Sean Penn udhëtoi për në Kiev ditën e sotme për t’i dhënë presidentit ukrainas Volodymir Zelensky një Oscar.

Zelensky do të mbajë çmimin prestigjoz të aktrimit deri kur Ukraina të çlirohet nga Rusia.  Aktori amerikan i dhuroi presidentit ukrainas një nga dy çmimet e tij Oscar si simbol i forcës gjatë vizitës së tij të tretë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus.

Aktori-regjisori 62-vjeçar i kërkoi Zelenskit që ta mbante statujën deri në fund të luftës – dhe shpresonte për fitoren e Ukrainës. “Është thjesht diçka simbolike dhe pak budallaqe, por nëse e di që është këtu me ju, atëherë do të ndihem më mirë dhe më i fortë për luftimet,” tha Penn në një video të shpërndarë nga zyra e Zelensky. “Kur të fitoni, kthejeni atë në Malibu.”

“Ne duhet të fitojmë,” u përgjigj Zelensky pasi fillimisht refuzoi çmimin e Akademisë së Penn. “Sean solli statujën e tij Oscar si një simbol të besimit në fitoren e vendit tonë”, shkroi Zelensky në një postim pas shkëmbimit. “Do të jetë në Ukrainë deri në fund të luftës”.

Ai gjithashtu shtoi emrin e aktorit në “Walk of the Brave” në Kiev, i cili nderon liderët dhe përfaqësuesit e vendeve të tjera që kanë mbështetur ndjeshëm Ukrainën.