Nëse Kina do të sulmonte Tajvanin, jo vetëm që do t’i duhej të përballej me një superfuqi armiqësore, por me shumë mundësi me rivalin e saj rajonal prej kohësh, Japoninë. Japonia dhe Kina kanë luftuar për hegjemoninë në Azinë Lindore për shekuj me radhë; ndonjëherë ata kërcënonin mbijetesën e njëri-tjetrit.

Sot, kërcënimi i agresionit kinez po prodhon një revolucion të qetë në Japoni dhe po e detyron kombin të përgatitet për betejë, mësuan gazetarët e Bloomberg pas takimit me zyrtarë dhe analistët japonezë.

Për SHBA-në, Kina është një sfidë e rrezikshme, por e largët. Për Japoninë, Kina është një kërcënim ekzistencial fqinj. Vite përpara se liderët amerikanë të shpallnin rikthimin në rivalitetin e fuqive të mëdha, zyrtarët japonezë paralajmëruan se Pekini nuk ishte i mirë. Ndërsa aftësitë e Kinës u bënë më të frikshme dhe sjellja e saj në ngushticën e Tajvanit mori konotacione gjithnjë e më kërcënuese, shqetësimet e Tokios u bënë më të mprehta.

“Ukraina sot mund të jetë Azia Lindore nesër,” paralajmëroi kryeministri Fumio Kishida në qershor. Në të njëjtin muaj, rreth 90 për qind e qytetarëve japonezë besonin se vendi duhet të përgatitej për një pushtim kinez të Tajvanit.

Kjo ishte përpara se udhëheqësi kinez Xi Jinping të përshkallëzonte tensionet duke gjuajtur raketa balistike në zonën ekskluzive ekonomike të Japonisë pas një vizite në Taipei nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi. Në Tokio, si në Uashington, mendimet ndryshojnë se kur rreziku i luftës do të jetë më i madh, madje edhe nëse Xi do të rrezikojë gjithçka në një “lojë pokeri ushtarak”.

Disa zyrtarë kanë thënë se reformat e fundit të personelit të Xi nënkuptojnë krijimin e një “këshilli lufte”. Të tjerë argumentojnë se ushtrisë kineze do t’i mungojnë aftësitë kyçe të nevojshme për të pushtuar Tajvanin, të tilla si mjetet e mjaftueshme për ulje amfibe, për vite me rradhë.

Por nuk ka asnjë debat që Japonia duhet të përgatitet për telashe, sepse një pushtim kinez i Tajvanit me forcë do të ishte katastrofik për Japoninë. Nëse Tajvani bie, ishujt në skajin ekstrem jugperëndimor të arkipelagut japonez mund të bëhen të pambrojtur. Kina mund të ngushtojë rrugët jetike tregtare të Japonisë, të rrisë presionin mbi ishujt e diskutueshëm Senkaku ose ndryshe të detyrojë rivalin e saj historik.

Kjo është arsyeja pse qeveria në Tokio ka deklaruar se nuk do të qëndrojë pranë dhe do të lejojë Kinën të nënshtrojë Tajvanin. Tashmë një fuqi serioze ushtarake rajonale, Japonia po forcon me shpejtësi aftësitë e saj parandaluese dhe mbrojtëse. Japonia planifikon të dyfishojë pothuajse shpenzimet e mbrojtjes deri në vitin 2027 dhe po i kthen disa nga ishujt e saj jugperëndimor në bastione të mbushura me raketa kundër anijeve dhe mbrojtje ajrore, dhe thuhet se planifikon të përdorë flotën e saj nëndetëse me cilësi të lartë për të mbyllur marinën e Kinës.

Disa nga këto lëvizje janë justifikuar publikisht si masa për t’u marrë me kërcënimin shumë real nga Koreja e Veriut, por zyrtarët japonezë pranuan privatisht për një gazetar të Bloomberg se çdo krizë me Phenianin forcon rastin e tyre për blerjen e armëve që mund të zbehin agresionin e Pekinit. Dyfishimi i shpenzimeve të mbrojtjes do t’i sillte shpenzimet ushtarake të Japonisë në vetëm 2 për qind të PBB-së. Kushtetuta e vendit ende vendos kufizime serioze në politikën e jashtme dhe të mbrojtjes.