duket se mizoritë nga regjimi në Iran nuk kanë fund, edhe pse protestat e dhunshme vijojnë.

Së fundmi, autoritetet kanë dhënë dënimin me vdekje për një grua shtatzënë me origjinë kurde, e akuzuar se i vuri zjarrin një fotografie të themeluesit të Republikës Islamike të Iranit, Ruhollah Khomeini.

Kjo u njoftua nga transmetuesi pan-arab “Al Arabiya” në pronësi saudite, sipas të cilit gruaja rrezikon një “ekzekutim të afërt”. Nga ana e tij, Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut bëri thirrje për “veprim urgjent” për të kundërshtuar vendimin.

Në ditët e para të janarit, drejtësia iraniane dënoi me vdekje një djalë 18-vjeçar i akuzuar se kishte “drejtuar” trazirat në veri të Iranit, në qytetin Nushahr. Dënimi i ri erdhi disa ditë pas dënimit të dhënë kundër Mehdi Mohammadi Fard dhe Mohammad Boroghani, të rinj të moshës 18 dhe 19 vjeç të arrestuar në kuadër të protestave të vazhdueshme që kanë karakterizuar vendin që nga 17 shtatori.

Më 9 janar, tre persona të tjerë u dënuan me akuzat për vrasjen e tre anëtarëve të forcave të sigurisë gjatë protestave, duke e çuar numrin total të individëve të dënuar me vdekje në lidhje me mobilizimin e dhunshëm në 17. Muajin e kaluar, Majidreza Rahnavard, 23 vjeç, u var në publik pasi u dënua nga një gjykatë në Mashhad (në Iranin verilindor).