Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Greqi ditën e sotme, pasi mbytjes së një anijeje që transportonte emigrantë.

Autoritetet kanë konfirmuar se tre fëmijë dhe një grua kanë vdekur në ishullin Leros, teksa mësohet se fëmijët që humbin jetë ishin dy djem 5-vjeçarë dhe një vajzë 4-vjeçare. Në të njëjtën kohë, gjendja e një fëmije tjetër, i cili është dërguar në spitalin e Rodosit, është kritike. Të gjithë emigrantët ishin me origjinë afrikane.

Më herët janë bërë përpjekje mbinjerëzore për të shpëtuar emigrantët e gjetur në det. Sipas informacioneve të protothema.gr, mes të shpëtuarve ka foshnje, foshnje, gra dhe persona me probleme në lëvizje.

Në total, 41 persona janë shpëtuar. Operacionet përfunduan pas mesditës, ku varkat lundruese u tërhoqën herët në pension dhe super puma pasdite, pasi kushtet atmosferike ishin të vështira, me erëra deri në 11 beaufort. Sipas informacioneve nuk ka persona të zhdukur, pasi të gjithë emigrantët kanë identifikuar personat e tyre.