Bashkë-pilotja në bordin e avionit të Yeti Airlines që u rrëzua në Nepal gjeti fundin tragjik, 16 vjet pasi burri i saj po ashtu vdiq në rrethana të ngjashme.Fluturimi nga kryeqyteti Nepalez Katmandu për në qytetin e dytë më të madh të vendit Pokhara u rrëzua rreth orës 11 të mëngjesit me orën lokale më 15 janar me 72 persona në bord.

Të paktën 68 persona janë konfirmuar të vdekur në aksidentin tragjik, me hetuesit që po punojnë për të përcaktuar detaje të mëtejshme në lidhje me të zhdukurit dhe të vdekurit, si dhe se si u rrëzua avioni.

Ky është aksidenti më vdekjeprurës i avionit në Nepal për tre dekada pas një fatkeqësie në vitin 1992, kur një fluturim i Pakistanit International Airlines u rrëzua në një kodër ndërsa u përpoq të ulej në Katmandu, duke vrarë të gjithë 167 personat në bord.

Një ditë zie kombëtare është shpallur në Nepal pasi punonjësit e shpëtimit vazhdojnë të përpiqen për të gjetur njerëzit e mbetur në bord, pa të gjetur ende të mbijetuar nga përplasja.

Në mesin e atyre që besohet se kanë vdekur në katastrofë është edhe bashkëpilotja Anju Khatiëada, e cila ende nuk është identifikuar. Një deklaratë nga Yeti Airlines shpjegoi se burri i saj ishte një pilot i cili vdiq në një aksident që përfshiu një prej avionëve të tyre afërsisht 16 vjet më parë dhe se ajo mësoi të bëhej pilote pas vdekjes së tij.

“Burri i saj, Dipak Pokhrel, vdiq në vitin 2006 në një përplasje të një avioni Tëin Otter të Yeti Airlines në Jumla. Ajo bëri trajnimin e saj për pilot me paratë që mori nga sigurimi pas vdekjes së burrit të saj.”

Ajo kishte fluturuar më parë në rrugën midis Katmandu dhe Pokhara dhe ishte në kabinë me Kemal KC, kapitenin e fluturimit.