Ministri i Jashtëm i Bjellorusisë Vladimir Makey ka vdekur papritur në moshën 64 vjeçare.

Vladimir Makei shihej si i vetmi kanal kryesor i komunikimit me Perëndimin në regjimin pro-rus të diktatorit Alexander Lukashenko.

Vdekja e tij erdhi në mënyrë misterioze një ditë pasi ai u takua me të dërguarin e Papës Ante Jozic ku thuhet se diskutuan një plan sekret paqeje për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë.

Spiuni i karrierës Makei kishte qenë ministër i Jashtëm në Bjellorusi për një dekadë dhe do të priste ministrin e Jashtëm të Vladimir Putinit, Sergei Lavrov, të dielën dhe të hënën në Minsk.

Zëdhënësja e Lavrov tha se Rusia ishte “tronditur” me vdekjen e tij.

Kanali Brief Telegram tha se Makei ishte bërë “irritues” për Kremlinin. Ai ishte një kundërshtar i përfshirjes së Bjellorusisë në luftën e Putinit në Ukrainë dhe kishte armiq në agjencinë e fuqishme të sigurisë KGB.

“Makei mund të jetë helmuar ose vrarë nga zbatuesit e ligjit vendas,” tha Brief. “Makei kishte marrëdhënie jashtëzakonisht të këqija me udhëheqjen e KGB-së. Dhe ishte mjaft i afërt me udhëheqjen e Ministrisë së Mbrojtjes”.

Kanali shtoi se: “Makei ishte kanali kryesor i komunikimit të Lukashenkos me Perëndimin. Një oficer i inteligjencës në karrierë, Makei ishte i lidhur ngushtë me inteligjencën austriake dhe elitat austriake. Makei ofroi një prirje liberale. Në të njëjtën kohë, ai nuk ishte një mbështetës i Kremlinit.”

Makei dikur ka qenë një kritik i madh i Rusisë.

Para protestave masive antiqeveritare në Bjellorusi në vitin 2020, Makei foli për dëshirën e tij për të përmirësuar marrëdhëniet e Bjellorusisë me Evropën Perëndimore, si dhe për të kritikuar Rusinë por me kalimin e kohës ai e kishte zbutur ndjeshëm tonin e tij.