Dy lëkundje të fuqishme kanë gditur sërish pak më parë Turqinë, pas tërmetit shkatërimtar të orëve të para të mëngjesit të zotëm.

Mësohet se magnitudat kanë qenë 7.7 dhe 6.5, me epiqendër në Turqinë qëndrore. Momenti është regjistruar nga kamerat, ndërsa siç shihet në këto pamje, një gazetar turk ka qenë në transmetim “live” në momentin e goditjes së fortë.

Në pamjet e rënda shihen një grup njerëzish që vrapojnë dhe bërtasin nga paniku.

Mëngjesin e sotëm, rreth orës 04:00, Turqia u godit nga një tërmet po 7.7 ballë, duke lënë pas mijëra viktima dhe të plagosur.