Presidenti rus Vladimir Putin nuk tregon shenja të ngadalësimit të pushtimit të tij në Ukrainë pasi një nga bombarduesit më vdekjeprurës në botë iu dorëzua forcave të tij.

Tu-22M3 u prodhua nga kompania e avionëve Tupolev dhe iu dha Forcave Ajrore Ruse për t’u përdorur në Ukrainë.

Fillimisht ishte menduar se avioni nuk do të prodhohej, por plani i prokurimit të vendit u ndryshua gjatë luftës dhe tani ai është dorëzuar, raporton agjencia e lajmeve TASS.

Një zëdhënës tha: “Kompania e Avionëve Tupolev ka dorëzuar bombarduesin më të fundit me raketa Tu-22M3 në aviacionin me rreze të gjatë të Forcave Ajrore Ruse për operim pas riparimeve sipas planit të prokurimit të mbrojtjes.

Tu-22M3 i dorëzuar ishte një model më i vjetër i cili u riparua dhe u modernizua për betejë – dhe 500 prej tyre do të modifikohen në total.

Sipas raportimeve, Tu-22M3 ka një shpejtësi maksimale prej 2.05 Mach dhe mund të mbajë disa raketa hipersonike.

Tani ai ka gjithashtu një sistem të ri navigimi, si dhe njësi për dërgimin e bombave për saktësi më të madhe.