Të hënën, zyrtarët e zbatimit të ligjit të qarkut Cobb zbuluan identitetin e njeriut përgjegjës për një nga vrasjet më famëkeqe, të dhunshme të Mariettës, një që ndodhi më shumë se 50 vjet më parë.

Debbie Lynn Randall, 9 vjeç, u rrëmbye, u përdhunua dhe u vra më 13 janar 1972, në Marietta. Trupi i saj u gjet më shumë se dy javë më vonë jo shumë larg Windy Hill dhe Powers Ferry Road. Të hënën, Prokurori i Qarkut Cobb, Flynn Broady tha se William Rose nga Mableton ishte njeriu që rrëmbeu Debbie dhe e vrau atë.

Rose kreu vetëvrasje në vitin 1974, dy vjet pas krimit. Ai u identifikua si i dyshuar, thanë zyrtarët të hënën, përmes faqeve të prejardhjes me burim të hapur në të cilat zbatimi i ligjit ka akses. Familja e Rose, thanë zyrtarët, ishte bashkëpunuese me hetimin e tyre dhe nuk e kishte idenë se Rose ishte përfshirë në rrëmbimin dhe vdekjen e Debbie. 

Rreth orës 19 të datës 13 janar 1972, ajo shkoi në lavanderi me njerkun e saj; ai u largua shpejt pas kësaj, por lavanderi ishte vetëm gjysmë blloku larg banesës së familjes së saj, shkruajnë mediat e huaja.

Rreth orës 20:30 e ëma e vajzës është shqetësuar. Ajo shkoi në lavanderi duke kërkuar për vajzën e saj dhe një punonjës i tha asaj se vajza ishte larguar rreth një orë më parë.

Detergjenti i derdhur i rrobave u gjet në një parking përballë shtëpisë së vajzës. Dy të rinj raportuan se kishin parë një kamionçinë të errët në zonë dhe thanë se ishte kthyer shpejt në zonën ku u gjet detergjenti dhe u largua me shpejtësi.

Një grup studentësh Southern Tech gjetën trupin e vajzës më 29 janar.Njësia e Rastit të Ftohtë të Qarkut Cobb e mori rastin në vitin 2015. Provat e marra nga vendi i ngjarjes u dërguan për analizë të përditësuar të ADN-së pa asnjë rezultat.

Vite më vonë, zyrtarët thanë të hënën, u gjet një profil familjar i ADN-së. Trupi i të dyshuarit u zhvarros dhe testet e ADN-së konfirmuan se Rose ishte përgjegjëse për vdekjen e Debbie, tha Broady. Policia konfirmoi se Rose kishte të njohur që jetonin në të njëjtin kompleks me 9-vjeçarin. Nëna dhe babai i Debit vdiqën pa e ditur se kush e vrau vajzën e tyre.