Covid-19 duket se është “zgjuar” këtë versë, duke shënuar shifra të larta infektimesh dhe viktimash.

Gjatë 24 orëve të fundit, Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se 3 persona kanë humbur jetën, ndërsa ajo që vihet re është dhe ulja e testimeve.

Pranë qendrave shëndetësore janë kryer vetëm 645 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 278 qytetarë. Kjo është një shifër e ulët në krahasim me ditët e mëparshme kur numri i të infektuarve kalonte shifrën 1000, por vetëm falë numrit të ulët të testimeve.

Ndërkohë, në spitalet Covid po marrin shërbim 35 pacientë, teksa janë shëruar 975 qyttearë.

Njoftimi i Ministrisë:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 645 testime, 278 qytetarë të infektuar, tre humbje jete dhe 975 të shëruar në 24 orët e fundit

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 645 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 278 qytetarë, në këto bashki:

77 në Tiranë, 27 në Lushnje, 24 në Vlorë, 21 në Durrës, 19 në Sarandë, 13 në Divjakë, nga 9 qytetarë në Vorë, Berat, 8 në Kavajë, 7 në Himarë, nga 6 qytetarë në Mirditë, Fier, Librazhd, nga 5 qytetarë në Has, Delvinë, Devoll, Prrenjas, nga 4 qytetarë në Mallakastër, Gjirokastër, Gramsh, 3 në Selenicë, nga 2 qytetarë në Bulqizë, Përmet, Tepelenë, Peqin, nga 1 qytetar në Pukë, Kukës, Roskovec.

Janë 7,539 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 35 pacientë. Në 24 orët e fundit ka tre humbje jete me Sars-Cov2: dy qytetarë nga Tirana të moshave 66-75 vjeç, një qytetare nga Fieri 80 vjeçe

Janë shëruar 975 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 301,288 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (1 Gusht 2022)

Raste të reja ditore 278

Të shëruar në 24 orë 975

Të shtruar në spitale 35

Humbje jete në 24 orë 3

Testime ditore 645

Testime totale 1,918,822

Raste pozitive 312,375

Raste të shëruara 301,288

Raste Aktive 7,539

Humbje jete 3,548

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,952

Fier 625

Durrës 573

Vlorë 454

Elbasan 393

Korçë 331

Shkodër 327

Berat 251

Gjirokastër 238

Lezhë 219

Dibër 114

Kukës 62