Për ditën e Enjte vendi ynë do të ndikohet nga masa ajrore relativisht të qendrueshme. Moti parashikohet me vranësira dhe reshje shiu deri në orët e mengjesit, më pas ndërprerje të reshjeve dhe vranësirat do tja lënë vendin kthjellimeve.

Era do të fryjë me drejtim nga kuadrati i veriut  me shpejtësi mesatare 2- 8m/sek, ndërsa në bregdet dhe lugina era fiton shpejtësi dhe behet intensive deri në 20m/sek, duke bërë që valëzimi në dete të jetë i forcës 2-4 ballë.

Temperaturat parashikohen:                                                                                                        

në zona malore 0 deri 12°C                                                                                                             

në zona e ulëta 3 deri 16°C                                                                                                                

në zona bregdetare 6 deri 16°C