Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se varianti i koronavirusit Omicron paraqet një rrezik të lartë të rritjes së infeksionit në të gjithë globin. “Varianti mund të çojë në pasoja të rënda në disa rajone”, tha OBSH të hënën.

Kreu i organizatës, Tedros Adhanom përsëriti një thirrje për një qasje globale për shpërndarjen e vaksinave edhe për vendet e varfra.

Varianti Omicron u zbulua në Afrikën e Jugut në fillim të këtij muaji me provat fillestare që sugjerojnë se ka një rrezik më të lartë të riinfektimit. Afrika e Jugut është vlerësuar për raportimin e saj të shpejtë të variantit.

“Omicron ka një numër të madh mutacionesh, disa prej të cilave janë shqetësuese për ndikimin e tyre të mundshëm në trajektoren e pandemisë”, tha OBSH.

Rastet janë raportuar tashmë në një numër vendesh, përfshirë Kanadanë, Britaninë e Madhe, Portugalinë, Belgjikën dhe Holandën.

Varianti i ri ka nxitur Britaninë e Madhe, BE-në dhe SHBA-në të lëshojnë një ndalim udhëtimi në vendet e Afrikës Jugore, një vendim i kritikuar nga Presidenti i Afrikës së Jugut, Cyril Ramaphosa.

Japonia ka njoftuar se po mbyll kufijtë e saj për vizitorët e rinj të huaj nga mesnata e së martës, ndërsa Australia ka ndalur planin e saj të shumëpritur për të lehtësuar kufizimet kufitare.

Udhëtimi në Australi për studentët ndërkombëtarë dhe “punëtorët e kualifikuar” që mbajnë viza ishte menduar të rifillonte të mërkurën, por tani është shtyrë deri më 15 dhjetor.

Izraeli gjithashtu ka ndaluar hyrjen e të huajve në vend.

Në Britaninë e Madhe, programet përforcuese të Covid-it do t’u ofrohen të gjithëve mbi 18 vjeç për të ndihmuar në ndalimin e një valë të re të shtyrë nga Omicron.

Ka pasur më shumë se 261 milionë raste dhe pesë milionë vdekje në mbarë globin që nga fillimi i pandemisë në vitin 2020, sipas të dhënave nga Universiteti John Hopkins.