Një pilot avioni pasagjerësh iu desh të bënte një ulje emergjente pasi një zog fluturoi drejt një prej motorëve të avionit. Videoja e momentit të tmerrit tregon flakët që dalin nga një prej motorëve të avionit menjëherë pas ngritjes.

Piloti hero u detyrua të kthehej dhe të kthehej në aeroport. Incidenti ndodhi gjatë fluturimit AV9377 të linjës ajrore Avianca nga ishulli San Andrés në Bogotá në Kolumbi më 25 prill. Avioni u detyrua të kthehej në Aeroportin Ndërkombëtar Gustavo Rojas Pinilla në San Andrés, i vendosur në Detin e Karaibeve në brigjet e Nikaraguas, por pjesë e Kolumbisë.

Airbus A 320-214 përfundoi një ulje të suksesshme emergjente. Avianca lëshoi ​​një deklaratë në të njëjtën ditë, duke theksuar veprimet e pilotëve Andres Dallimonti dhe Felipe Torres.

Linja ajrore tha se fluturimi u ul në San Andrés në orën 15:10 me kohën lokale dhe të gjithë 184 pasagjerët në bord nuk u lënduan. Stafi i aeroportit zhvendosi pasagjerët në një fluturim tjetër për në Bogotá që u nis në orën 20:30.