Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka vizituar efektivin e plagosur nga sulmi në veri, ku për pasojë një polic mbeti i vrarë.

Sipas Kurtit, polici i plagosur kishte marrë një predhë në kraharor, por falë operacionit të suksesshëm ajo u hoq dhe tashmë polici Alban Rashiti është në gjendje të mirë shëndetësore.

Kurti thotë se sulmi ndaj policisë së Kosovës u krye nga dora e kriminelëve të orkestruar nga Serbia.

“Operacioni i heqjes së predhës nga kraharori i majtë i policit Alban Rashiti është kryer me sukses sot në mëngjes. Predha ishte e një granate dore që e hodhën kriminelët e orkestruar nga Serbia në drejtim të policisë së Kosovës gjatë sulmit të tyre terrorist afër urës në Banjskë të Zveçanit. Gjatë vizitës në Klinikën Kirurgjike të QKUK-së takova edhe familjen e Albanit e cila erdhi nga Velekinca e Gjilanit. Polici i plagosur Alban Rashiti do të lirohet sot nga spitali”, shkruan Albin Kurti në Facebook.