doliKur tingujt e valseve të Shtrausit shpërndahen nga Holli i Koncerteve të Vjenës në 90 vende të botës, kjo do të thotë se një tjetër vit ka kaluar dhe një vit i ri sapo ka trokitur. 

Si gjithmonë e mrekullueshme, Filarmonia e Vjenës u ka dhuruar emocione miliona njerëzve në mbarë botën. Ndërsa shqiptarëve, veç emocioneve, u ka dhuruar edhe krenarinë.


Krenarinë e një populli, kultura e të cilit nderohet dhe respektohet në kryeqytetin e muzikës klasike, në zemër të Europës.


Në repertorin e këtij viti, dirigjenti Zubin Mehta dhe orkestra e Filarmonisë së Vjenës kanë përfshirë dhe një kolazh me muzikë tradicionale shqiptare.


Në violinë ishte anëtari i Filarmonisë së Vjenës, Shkëlzen Doli, një shqiptar virtuoz me origjinë nga Kosova. Po aq të shkëlqyer ishin në violinçelë Edison Pashko, në klarinetë Hekuran Xhambali, ndërsa koreografia shqiptare u përfaqësua me balerinin Eno Peçi.


Pjesa e zgjedhur gjatë koncertit të orkestrës më të njohur në botë, në momentin më të ndjekur nga rreth 50 milionë njerëz në të gjithë botën, quhej “Albanian Soul” (shpirti shqiptar), dhe gjithçka ishte perfekte, si vetë muzika dhe Filarmonia e Vjenës.


2 janar 2015 (gazeta-Shqip.com)