Influencuesja britanike, Nicky Newman, e cila ka frymëzuar mijëra njerëz me postimet pozitive gjatë betejës me kancerin, ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare.

E njohur për shprehjen e saj ‘go grab life’ (shko merre jetën), Newman nga Surrey në juglindje të Londrës ishte gjithmonë pozitive për ditët e saj të mbetura, duke nxitur miqtë e saj ‘të shfrytëzonin çdo mundësi që u jepej’.

Lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta e ka dhënë bashkëshorti i saj, Alex, përmes një postimi emocional në rrjetet sociale.

Postimi dukej që ishte shkruar nga vetë Nicky në paraprirje të ndarjes, por megjithë lajmin e keq ajo mbetej pozitive duke nxitur ndjekësit e saj të jetonin jetën pa frikë: “Ti asnjëherë nuk e di që të pret prandaj mos merr asgjë si të mirëqenë”.

Nicky, e cila kishte punuar në financë para diagnozës së saj jetoi pesë vjet me kancerin e gjirit me të cilin u diagnostikua në prill të vitit 2018.

Më vonë asaj i dhanë të tjera lajme të këqija duke i thënë se “ishte përhapur dhe ishte i pakurueshëm”.

Por megjithatë Nicky vendosi të dokumentonte gjendjen dhe trajtimet e saj duke akumuluar rreth 300,000 ndjekës online duke ndarë me ta eksperiencën.

Në vitet gjatë të cilave luftonte sëmundjen Nicky u martua me të fejuarin e saj Alex, bënte aktivizëm për bamirësi dhe fitoi shumë zemra në Britani.

Doktorët thanë se ‘nuk dinin shkakun’ e sëmundjes së rëndë te 35-vjecares.