Teksa po kalon momentin që ndoshta mund të konsiderohet si momenti më i vështirë i karrierës së tij, Cristiano Ronaldo vendosi të kërkojë ndihmë profesionale. Edhe pse ai konsiderohet një personazh i famshëm në internet, njerëzit mund të mos e kuptojnë se Jordan Peterson është në të vërtetë një psikolog klinik mjaft i arrirë. Ai ka botuar punime në revistat më prestigjioze mjekësore në mbarë botën.

Autori shpesh është konsideruar si një propagandues i krahut të djathtë, por Cristiano Ronaldo i gjeti librat e tij shumë të dobishëm. Pasi lexoi njërën prej tyre, sulmuesi i Manchester United vendosi ta ftojë atë në shtëpinë e tij në Mançester gjatë vizitës së Peterson në Britani të Madhe. Rreth dy javë më parë, Ronaldo postoi një foto në Instagram të tij të shoqëruar nga Peterson.

Jordan ishte vetëm i ftuar në emisionin e Piers Morgan dhe ai u pyet nga prezantuesja britanike për vizitën e tij te Ronaldo. Në bisedë, Piers zbuloi se Cristiano iu nënshtrua një terapie dhe dukej në formë shumë më të mirë pas takimit me Jordanin. Por Peterson zbuloi shumë detaje të tjera rreth takimit të tyre. Ja çfarë i tha Jordan Piers Morgan-it gjatë intervistës së tyre:

Kjo është ajo që ndodh kur shoqërohesh me të pabesë si unë. Ai më ftoi të vij ta shoh. Ai kishte pasur disa probleme në jetën e tij disa muaj më parë dhe një miku i tij i dërgoi disa nga videot e mia dhe ai tha se i kishte parë ato. Më pas lexoi një nga librat e mi dhe e gjeti të dobishëm, ai donte të fliste. Unë dola në shtëpinë e tij dhe biseduam për rreth dy orë. Ai më tregoi të gjitha pajisjet e tij për të qëndruar në gjendje të mirë, folëm për kompanitë e tij. Kryesisht folëm për atë që ai donte në të ardhmen dhe disa nga pengesat me të cilën ai përballet.

Pas shkëmbimit dhe këtyre zbulimeve, është konfirmuar se Cristiano Ronaldo po vuan nga depresioni dhe ka vendosur të kërkojë ndihmë profesionale. Duhet të jetë e vështirë për një nga futbollistët më të mëdhenj që ka jetuar ndonjëherë t’i nënshtrohet këtij momenti të errët. Shpresojmë, ai mund të kthehet në veten e tij më të mirë ndërsa i afrohemi Kupës së Botës FIFA në Katar.