Realiteti i zymtë për shumë të varur nga droga, është se abuzimi me substancat të çon në ‘një varr të hershëm’. Por në këtë artikull do të lexoni histori frymëzuese, ku disa persona kanë gjetur rrugën e rimëkëmbjes, pasi kanë parë vdekjen me sy.

Dikur alkooli apo heroina ishte vesi i tyre, tani ata nuk njihen pasi kanë gjetur forcën e jashtëzakonshme për të ndryshuar mënyrën e jetesës së tyre.

Më poshtë janë disa histori frymëzuese të publikuara nga “Daily Star”, ku disa përdorues të alkoolit dhe substancave narkotike kanë treguar se sa ka ndryshuar jeta e tyre:

Melissa Matos

Melissa Matos tha se ajo “menjëherë u bë një përbindësh” pasi përdori heroinë për herë të parë.

Mamaja, nga Virxhinia Perëndimore, SHBA, ndau me guxim fotot tronditëse që tregonin sytë e saj të kthyer mbrapa me fytyrën e mbuluar me zgjebe.

Abuzimi me substancat filloi pasi iu dhanë ilaçe kundër dhimbjes për fibromialgjinë e saj, përpara se mjekët të ndërpresin trajtimin papritmas. Duke shpjeguar se çfarë ndodhi më pas, ajo tha:

“Në atë kohë isha në një lidhje me dikë që ishte i varur, edhe nga ilaçet kundër dhimbjeve, dhe ai ishte i njohur me heroinën. Ai e solli në shtëpi një ditë dhe tha: ‘Dëgjo, është e njëjta gjë si të marrësh pilulat. Do e përdorim derisa ta kalojmë këtë’. Sapo fillova ta merrja, u bëra menjëherë një përbindësh. Do të thosha se brenda gjashtë muajve të parë të përdorimit tim të heroinës kisha humbur pothuajse gjithçka”.

Çuditërisht, Melissa arriti ta largonte këtë zakon dhe ajo ka qenë esëll që nga marsi i vitit 2016.

Duke ofruar njohuri për jetën e saj tani, ajo tha: “Tani mendimi im i parë janë gjithmonë fëmijët e mi. Gjëja më e madhe është se nuk mund t’i lëndoj më kurrë, ose të rrezikoj t’i humbas ose ndoshta të vdes për ta. Unë kam një shtëpi, fëmijët e mi janë të lumtur, ne kemi gjithçka që na nevojitet. Ne kemi paqe në shtëpinë tonë, kemi marrëdhënie shumë të ngushta, ata janë të gjithë të përfshirë në rimëkëmbjen time, kështu që unë jam mirënjohës për këtë”.

Jenna de la Cruz

Jenna de la Cruz u paralajmërua nga një mjek se do të vdiste nëse nuk do të ndalonte së piri.

“Kjo ndodhi shumë shpejt, ishte një rënie e shpejtë në jetën time. Ishte shumë e frikshme”, ka thënë ajo.

Alkoolistja e përshkroi veten si një “vajzë e thyer me sy të verdhë” dhe ajo mund të binte në gjumë vetëm pasi kishte konsumuar pije alkoolike.

Nëna, nga Salt Lake City, piu gllënjkën e saj të parë në moshën 14-vjeçare, por shishja më vonë mori jetën e saj. Sytë e saj përfundimisht u zverdhën për shkak të dëmtimit akut të mëlçisë dhe varësia prishi marrëdhëniet e saj me familjen.

“Mjekët më thanë se nëse nuk ndaloja së piri do të vdisja dhe u dobësova shumë në atë periudhë”, ka rrëfyer 32-vjeçarja, e cila tani nuk pi dhe po shijon e krijon ‘kujtime të pabesueshme’ me familjen e saj.

Jena ka treguar se është 100 për qind më mirë pa pijen dhe se ndihet krenare me veten e saj.

Ashley Carter Cash

Nuk është për t’u habitur që Ashley Carter Cash, 38 vjeç, përfundoi në një rrugë të rrezikshme pasi disa nga anëtarët e familjes së saj luftuan gjithashtu me varësinë.

Ajo vetë kishte provuar çdo drogë në treg që në moshën 13-vjeçare dhe në kohën kur ishte nënë, e mbylli veten në dollap për të ulur shpirtrat.

Duke ndarë fotot para dhe pas me “Daily Star”, shkrimtarja me bazë në Nju Jork tha:

“Duke parë ato foto, ndjej turp, faj dhe keqardhje që më mbulojnë kur shoh kujtimet e brendshme të ditëve të mia të pirjes dhe drogimit”.

Ashley ka treguar se abuzimi i saj me substanca tani është më në fund nën kontroll.

“Mëngjesi, o Zot, mëngjeset nuk janë ndjerë kurrë më mirë. Aftësia për të marrë një vendim të vetëdijshëm bazuar në vlerat e mia të brendshme dhe jo në bazë të një mendësie të turbullt është vërtet e paçmueshme”, ka thënë ajo.