Teksa Jen Aktin mendonte se e ardhmja e saj ishte e sigurt, diçka e papritur i ndodhi. I fejuari i saj i tha se do ndahej dhe arsyeja ishte pesha e saj. E reja nuk e priti aspak mirë këtë vendim, por fati asaj i kishte rezervuar diçka më të bukur.

Disa vite më vonë, Jen u kurorëzua Miss Britania, duke e kthyer dhimbjen e saj në një triumf. Për këtë arsye “Bright Side” ka ndarë një mesazh të veçantë për të gjitha vajzat.

Që fëmijë, Jen është përballur me sfida. Njerëzit e kishin vënë atë në shënjestër dhe e tallnin për peshën e saj. “Jen e shëndoshur” jehoi në veshët e saj për një kohë të gjatë, duke i shkaktuar mjaft dhimbje. Ishte një kohë e vështirë për Jen, dhe ato përvoja lanë plagë të qëndrueshme.

Aktin ka treguar se si nëna e saj përgatiste ushqime të shëndetshme në shtëpi, por ajo në fshehtësi konsumonte ushqim të shpejtë, patate të skuqura dhe ëmbëlsira. Ajo i referohet trupit të saj si një ‘gropë e pangopur’ që e bënte të hante në mënyrë të pakontrolluar dhe pa asnjë pushim. Këto tendenca vetëm sa u përkeqësuan gjatë viteve të adoleshencës së saj.

Për t’i komplikuar më tej gjërat, kur ajo mbushi 18 vjeç dhe mori patentën e shoferit, aksesi në ushqimin e shpejtë u bë jashtëzakonisht i përshtatshëm. Krahas të dashurit të saj, ata frekuentonin baret dhe kënaqeshin me ushqime me vete.

Megjithatë, flluska e lumturisë shpërtheu papritur kur partneri i saj vendosi t’i jepte fund lidhjes së tyre pikërisht në mes të planifikimit të dasmës. Ishte një zgjim i tmerrshëm për Atkin, pasi ajo u përball me realitetin e ashpër se besimi i saj në dashurinë e tyre të palëkundur ishte shkatërruar. Ndarja e papritur e detyroi atë të rivlerësonte perceptimin e saj për veten dhe të përballej me të vërtetën e dhimbshme kokë më kokë.

Ndarja ndikoi tek Atkin, e cila gjeti rehati në ushqim dhe u izolua në shtëpi. Kur ajo vuri re se rrobat që kishte nuk bënin më, kuptoi se sa tronditës ishte shtimi i saj në peshë.

Pas regjistrimit në një palestër lokale, filloi transformimi i jashtëzakonshëm i Atkin. Ajo kaloi nga madhësia 22 në madhësinë 10 në vetëm dy vjet. E fuqizuar nga përparimi i saj, ajo mori pjesë në konkurset e bukurisë dhe arriti sukses të jashtëzakonshëm.

Nga kurorëzimi i Miss Scunthorpe deri në përfundimin si nënkampionia e parë në Miss Anglia në vitin 2018, udhëtimi i Atkin ishte mahnitës. Duke bërë një pushim, ajo u rekomandua për konkursin e 75-të të Miss Britania e Madhe, duke i dhënë asaj një goditje të fundit në lavdinë e konkursit.

Udhëtimi i Atkin arriti kulmin kur ajo u kurorëzua Miss Britania e Madhe në një ceremoni finale befasuese të mbajtur në Leicester.

Aktin beson se ish-partneri i saj do të ishte krenar për të, por ajo nuk ka ndërmend që të kthehet me të. Ajo gjeti dashurinë e jetës së saj dhe u martua me Chrisin vetëm pesë muaj para se të fitonte Miss Britania e Madhe.