Një influencuese e njohur braziliane thuhet se ka ndërruar jetë pas një ndërhyrje në të pasmet nga një ‘burrë që pretendonte se ishte infermier’.

Lygia Fazio ndërroi jetë tragjikisht pasi i dashuri i saj e inkurajoi që t’i nënshtrohej kësaj procedure, e cila fatkeqësisht pati komplikime.

Para se të vdiste, 40-vjeçarja ka dhënë një intervistë ku është shprehur:

“Që kur nisa të punoj si modele vura se të gjithë donin të kishin të pasme më të mëdha se të tjerët. E shikoja veten në pasqyrë, kisha të pasme të vogla dhe doja ta përmirësoja”.

Fazio ka shtuar se partneri i saj nuk ishte i kënaqur me rezultatet dhe e ka bindur atë që t’i nënshtrohej një tjetër procedure.

“I dashuri më tha që ‘të pasmet e mëdha janë më të mira’, kështu që shkova në një vend klandestin ku bëra një operacion”, ka shpjeguar ajo.

Ndërkohë i vëllai i 40-vjeçares, George Oliveira, është shprehur për mediat se ndërhyrja e parë ishte kryer nga një mjek. Ai ka shtuar se kur ka shkuar te mjeku në fjalë për ndërhyrjen e dytë, ai ka refuzuar që ta kryej.

Lygia i ka thënë të vëllait se kishte gjetur një burrë, i cili pretendonte se ishte infermier dhe ai e kishte injektuar në shtëpinë e një shoku.

Nëna e dy fëmijëve pas kësaj ndërhyrjeje kishte menduar që të bënte një operacion të tretë për të hequr mbushësin, por fatkeqësisht gjërat nuk shkuan aspak mirë.

Infeksionet u përhapën nëpër trupin e saj pasi materiali mbushës rrodhi në gjak. Ajo gjithashtu pësoi një goditje që shkaktoi shtrimin e saj në spital rreth tre javë më parë dhe mjekët nuk ishin në gjendje ta shpëtonin.