Adhurimi i Kate Middleton për kurorën “Lover’s Knot” nuk është sekret për fansat mbretërorë. Princesha e Uellsit, e ka vendosur kurorën e diamantit në shumë raste në të kaluarën, me daljen e saj më të fundit në dasmën e Al Hussein bin Abdullah, Princit të Kurorës së Jordanisë dhe Rajwa Al Saif në Jordani më 1 qershor. Kurora e “Lover’s Knot” ishte veshur edhe nga Princesha Diana, e cila thuhet se e kishte marrë atë si dhuratë martese nga Mbretëresha Elizabeth II.

Ajo që publiku mund të mos dijë për diademën, megjithatë, është barra fizike pas pamjes së saj të mrekullueshme. Princesha Diana thuhet se ka vuajtur jashtëzakonisht shumë për shkak të peshës së saj të konsiderueshme, e cila vlerësohet të jetë rreth 4 oz. Një fanse mbretërore me emrin @themirandaholder tha në TikTok:

Me sa duket sepse ishte shumë e rëndë, ajo kishte dhimbje koke të tmerrshme nga veshja e saj.

Sipas ekspertëve të bizhuterive, fajtori kryesor i cilësive të pakëndshme të kurorës Lover’s Knot është materiali i saj i fortë. Alexandra Michell nga Prestige Pawnbrokers tha për Express.co.uk:

Ajo është e madhe dhe e bërë nga platini, i cili është një metal i dendur dhe do të ishte të paktën 95 për qind i pastër, duke dhënë një montim të rëndë për të filluar. Perlat janë të mëdha dhe së bashku me grupin e diamanteve të madhësive të ndryshme, do të shtojnë një peshë të madhe.

Është thënë gjithashtu se Diana u ankua për zhurmën e kurorës, e cila ishte shkaktuar nga perlat e saj të lëkundura. Princesha e ndjerë thuhet se vendosi të mos e vishte atë në ditën e saj të dasmës me Mbretin Charles III në vitin 1981 pikërisht për këtë arsye, duke zgjedhur të kompletonte fustanin e saj të nusërisë nga David dhe Elizabeth Emanuel me një kurorë Spencer.

Kurora e “Lover’s Knot” u bë nga Garrard në 1914 dhe u projektua personalisht nga Mbretëresha Mary, e cila i kërkoi argjendarit mbretëror të përfshinte perlat dhe diamantet ekzistuese në koleksionin e familjes mbretërore në këtë pjesë ekstravagante.